Zamarznięte szyby w samochodzie. Jak sobie z nimi poradzić? [PORADNIK]

Zgodnie z prognozami synoptyków od wtorku czeka nas załamanie pogody, czego efektem będą przymrozki w niektórych regionach. W związku z tym na wiele osób rano może czekać niemiła niespodzianka w postaci zamarzniętych szyb w samochodzie. Jak sobie z nimi poradzić? Polewanie gorącą wodą może nie być najlepszym rozwiązaniem, dlatego przygotowaliśmy poradnik z najlepszymi sposobami.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Pogoda na nadchodzący tydzień zapowiada się dość chłodno. Już w poniedziałkowy poranek w niektórych regionach temperatura powietrza miała spaść nawet do -3 stopni Celsjusza. W związku z tym przygotowaliśmy dla was poradnik, z którego dowiecie się, jak w bezpieczny sposób poradzić sobie z zamarzniętymi szybami w samochodzie

Zobacz wideo Zamarznięte jezioro to nie lodowisko. Nie trzeba wiele, by doszło do tragedii

Zamarznięte szyby w samochodzie. Nie polewaj ich gorącą wodą!

Czyste szyby bez wątpienia są podstawą bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym. Te zaszronione powodują, że pole widzenia kierowcy staje się znacznie ograniczone, a to może doprowadzić do wypadku. Dodatkowo warto pamiętać, że za jazdę z zamarzniętą szybą możemy zostać ukarani mandatem w wysokości nawet do 500 złotych. 

Jedną ze znanych i powszechnie stosowanych metod jest polewanie zamarzniętych szyb ciepłą wodą. To rozwiązanie może się sprawdzić, ale tylko jeśli użyjemy wody o odpowiedniej temperaturze. Musi być ona bowiem ciepła, ale nie zbyt gorąca, bo szyby i lusterka mogą popękać. Zbyt zimna woda sprawi natomiast, że lód się nie roztopi. Niektórzy kierowcy mieszają wodę z octem, alkoholem lub płynem do mycia naczyń, jednak to również ryzykowne rozwiązanie. Możemy bowiem uszkodzić zarówno szyby, jak i uszczelki czy karoserię. 

Zamarznięte szyby w samochodzie. Jak sobie z nimi poradzić? [PORADNIK]

Najprostszym sposobem na zamarzniętą szybę będzie oczywiście skrobaczka. W ten przedmiot zaopatrzony powinien być każdy kierowca. Skrobaczka świetnie poradzi sobie ze szronem, ale oczyszczenie przy jej użyciu całego samochodu może okazać się nieco czasochłonne. Jeśli w warstwie lodu znajdzie się piasek albo małe kamyczki, możemy też przypadkowo zarysować sobie szyby, dlatego należy zachować ostrożność przy użyciu tego przedmiotu. 

Innym sposobem wartym uwagi jest zakup i użycie specjalnego preparatu, czyli odmrażacza. Wystarczy, że spryskamy przy jego pomocy zamarzniętą szybę, a po kilku chwilach rozpuszczony lód będzie można zgarnąć np. szczotką. 

Jeśli żaden z powyższych sposobów nie przypadł wam do gustu, istnieje jeszcze jedna opcja - jest nią specjalna mata antyszronowa, dzięki której zamarznięta szyba nie będzie już stanowiła żadnego problemu. Wystarczy zostawić matę na noc, ściągnąć ją rano, a samochód będzie gotowy do drogi, a wy nie zaryzykujecie spóźnienia do pracy lub na ważne spotkanie. 

Więcej o: