Dzień Dziewczyn 2021. Kiedy wypada? Jaki jest jego cel?

O Dniu Kobiet pamiętamy wszyscy, o Dniu Dziewczyn już niekoniecznie. Kiedy wypada święto i jaki jest jego cel?

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

O Dniu Kobiet, który jest uczczeniem pamięci sufrażystek walczących o równouprawnienie, wiemy i pamiętamy wszyscy. W Polsce święto to zyskało popularność w okresie PRL-u - w tym okresie panie otrzymywały na Dzień Kobiet przede wszystkim goździki i rajstopy. Skąd wziął się Dzień Dziewczyn? Odpowiadamy.

Zobacz wideo Nie lubisz ozdabiać prezentów? Oto łatwe sposoby na pakowanie [Pracownia Bronka]

Dzień Dziewczyn 2021. Kiedy i skąd się wziął?

Dzień Dziewczyn to święto, które zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych 19 grudnia 2011 roku. Została wówczas przyjęta rezolucja 66/170 o ogłoszeniu 11 października Międzynarodowym Dniem Dziewczyn (inaczej: Międzynarodowy Dzień Dziewczynek lub Międzynarodowy Dzień Dziewcząt). Ma on na celu przybliżenie społeczeństwu szczególnych wyzwań, przed jakimi stoją dziewczynki na całym świecie. Wydarzenia związane z tym dniem organizują co roku m.in. Fundusz Ludnościowy Narodów Zjednoczonych, UNICEF i ONZ Kobiety.

Policja (zdjęcie ilustracyjne) Wypadek w Ostrowcu Świętokrzyskim. 19-letni sprawca miał 1 promil alkoholu

Dzień Dziewczyn 2021. Dlaczego obchodzimy to święto?

Międzynarodowe dni są okazją do edukowania społeczeństwa w kwestiach niepokojących, mobilizowania do działania i rozwiązywania problemów globalnych. ONZ przypomina, że "kobiety i dziewczęta stanowią połowę światowej populacji, a zatem również połowę jej potencjału", jednak nie funkcjonują na tych samych zasadach co mężczyźni. Równość będąca prawem człowieka, nadal nie została osiągnięta i w każdej części świata panie wciąż doświadczają dyskryminacji i przemocy.

Dziewczęta doświadczają nierównego dostępu do korzystania z osiągnięć społecznych i gospodarczych, m.in. rzadziej niż chłopcy używają i posiadają urządzenia elektroniczne. "Tylko poprzez zajęcie się nierównością i wykluczeniem, które obejmują obszary geograficzne i pokolenia, możemy zapoczątkować rewolucję cyfrową dla wszystkich, ze wszystkimi"- pisze UNICEF.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 (tłum - zdęcie ilustracyjne) Spis powszechny 2021. GUS wystawia zgłoszenia na policję

Więcej o: