Kiedy wymienić opony na zimowe? Czy jest to obowiązkowe? Poradnik dla kierowców

Polska jest jednym z krajów Europy, gdzie nie ma przepisu, który nakazuje wymianę ogumienia. Większość kierowców dostosowuje je do pory roku. Kiedy wymienić opony?

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Temat zmiany opon na zimę powraca jak bumerang. Przedstawicieli różnych instytucji proponują wprowadzenie dodatkowych regulacji, tak aby wymiana stała się obowiązkiem. Trzeba pamiętać, że używanie opon nieprzystosowanych do warunków atmosferycznych wiąże się z ryzykiem i może skończyć się tragicznie. Dotyczy to zarówno modeli letnich używanych zimą, jak i tych zimowych zakładanych latem.

Zobacz wideo Jak wybrać bezpieczne płyny eksploatacyjne? Odpowiada rzecznik ITS

Kiedy wymienić opony na zimowe? Spójrz na termometr

Idealne warunki do zmiany opon na zimowe pojawiają się wtedy, gdy temperatura w czasie dnia spada w okolice 7 stopni Celsjusza. Przy tej temperaturze opony letnie stają się twarde, co ogranicza ich trakcję i bezpieczeństwo jazdy. W przypadku zimówek z kolei nie ma już ryzyka, że szybko będzie się ścierał ich bieżnik. Poza tym producenci zalecają, by stare opony wymieniać na nowe, gdy głębokość bieżnika dla opon letnich wyniesie 2-3 mm, a dla zimowych 4 mm. Już wtedy droga hamowania wyraźnie się wydłuża.

Katastrofa samolotu w RosjiRosja. Katastrofa samolotu. Nie żyje kilkanaście osób

Obowiązek opon zimowych w krajach europejskich

Mimo otwartych granic i bezproblemowego poruszania się po krajach Unii Europejskiej, przepisy w Europie są różne. Niezastosowanie się do nich często wiąże się z bardzo wysokimi mandatami.

Obowiązek stosowania opon zimowych obowiązuje w: Norwegii, Szwecji, Finlandii, Estonii, Niemczech, Czechach, Austrii, Słowenii, Chorwacji, Rumunii, Bośni i Hercegowinie, Serbii, Turcji oraz na Litwie, Łotwie i Słowacji. Natomiast w Polsce, w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Portugalii, Holandii, Belgii, Luksemburgu, Albanii, Grecji, Macedonii, Bułgarii, Danii i na Węgrzech nie ma konieczności stosowania modeli sezonowych.

Zdjęcie ilustracyjne.Dania: zapłacił za auto 2 mln koron, uradowany dodał gazu. Teraz je straci

Więcej o: