Pulsoksymetr. Jak działa i w jaki sposób czytać wyniki? Normy

Pulsoksymetr ze względu na prosty mechanizm działania oraz szybki odczyt jest coraz częściej wykorzystywany również w warunkach domowych. Jak działa i w jaki sposób czytać wyniki? Podpowiadamy.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Brokuły najzdrowsze są na surowo!

Pulsoksymetr to urządzenie elektroniczne, które służy do pomiaru wysycenia krwi tlenem, czyli tak zwanej saturacji. Innym dodatkowym parametrem mierzonym przez pulsoksymetr jest częstotliwość pracy serca, czyli puls. Mały i prosty w obsłudze sprzęt jeszcze kilka miesięcy temu był wykorzystywany głównie w szpitalach, poradniach pulmonologicznych lub gabinetach lekarzy pierwszego kontaktu. Ze względu na pandemię koronawirusa coraz więcej osób ma go w swoich domach.

Dzień Nauczyciela. Jaki prezent kupić? (zdjęcie ilustracyjne)Dzień Nauczyciela 2021. Jaki prezent kupić? Czy to dzień wolny od nauki?

Pulsoksymetr. Jak działa?

Urządzenie działa na zasadzie pulsoksymetrii, która polega na emitowaniu światła o różnej długości fali: 660 nm (światło czerwone) i 940 nm (światło podczerwone). Hemoglobina ma zdolność ich pochłaniania, co jest uzależnione od tego, czy transportuje tlen. Działając w oparciu o te mechanizmy, pulsoksymetr oblicza stopień wysycenia krwi tlenem. Wynik podawany jest w procentach. Możemy zmierzyć również tętno, ponieważ urządzenie  wykorzystuje pulsacyjny sygnał wytwarzany przez krew tętniczą w palcu.

Pulsoksymetr można umieścić na:

  • palcach ręki lub stopy,
  • małżowinie usznej,
  • skrzydełku nosa,
  • u noworodków na stopie lub nadgarstku.

Pulsoksymetr. W jaki sposób odczytać wynik? Normy

Wynik pomiaru pulsoksymetru może ostrzec przed hipoksemią (niedotlenieniem), czyli zbyt niską zawartością tlenu we krwi tętniczej. 

Prawidłowy wynik mieści się w granicy 95 - 98 proc. U osób palących papierosy wynik ten może być niższy - od 92 do 95 proc. U noworodków prawidłowy wynik to 91 - 96 proc.  Saturacja poniżej normy to wynik pomiaru poniżej 90 proc. Taki stan może świadczyć o niewydolności oddechowej i wymaga pilnego skontaktowania się z lekarzem.

Dzień Nauczyciela. Kiedy wypada? (zdjęcie ilustracyjne)Dzień Nauczyciela 2021. Kiedy świętujemy Dzień Edukacji Narodowej?

Więcej o: