Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.
Rząd przygotował program dla wybranych seniorów, w ramach którego mają oni otrzymać dodatek do emerytury w wysokości 200 złotych. Projekt ustawy jest już gotowy. Pieniądze mają trafić do grupy 20 tysięcy osób przyjmujących świadczenie emerytalne. Kto należy do tego grona?
Dodatek w wysokości 200 złotych miesięcznie ma być wypłacany niezależnie od wysokości przyznanej seniorom emerytury. Grupa, która otrzyma, liczy ok. 20 tys. emerytów - mowa o strażakach ochotnikach. Obecnie strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej nie otrzymują żadnych benefitów za swoją służbę.
- Głównym celem ustawy o OSP jest wprowadzenie dodatków emerytalnych dla strażaków-ochotników. Niejeden rząd takie obietnice składał, my chcemy być rządem, który tę propozycję zrealizuje - tłumaczył wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji na posiedzeniu Podkomisji stałej do spraw rozwoju i promocji Ochotniczych Straży Pożarnych. Świadczenie dla strażaków ochotników ma być rekompensatą za lata służby na rzecz obywateli i ich bezpieczeństwa.
Pierwszym warunkiem, który należy spełnić, by otrzymać dodatkowe 200 zł do emerytury to pełnienie służby w Ochotniczej Straży Pożarnej. W przypadku kobiet dodatek przysługuje po 20 latach służby i osiągnięciu 60. roku życia, z kolei w przypadku mężczyzn po 25 latach służby i osiągnięciu wieku 65 lat.
Co ważne, dodatek otrzymają osoby, które w czasie swojej służby wyjeżdżały do akcji przynajmniej raz w ciągu roku. Pieniądze trafią do wszystkich strażaków-ochotników niezależnie od tego, jaka wysokość świadczenia emerytalnego im przysługuje.
Co trzeba zrobić, aby otrzymać dodatek? Wniosek o świadczenie należy złożyć u powiatowego lub miejskiego komendanta straży pożarnej. Za wypłatę pieniędzy odpowiadać ma natomiast Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA.