Emerytura wyższa o 200 zł. Kto może otrzymać nowy dodatek?

Część emerytów niebawem może otrzymać dodatkowe 200 złotych do emerytury. Kto będzie mógł na nie liczyć? Jakie warunki trzeba spełnić, żeby otrzymać dodatek do świadczenia emerytalnego? Odpowiadamy.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Rząd przygotował program dla wybranych seniorów, w ramach którego mają oni otrzymać dodatek do emerytury w wysokości 200 złotych. Projekt ustawy jest już gotowy. Pieniądze mają trafić do grupy 20 tysięcy osób przyjmujących świadczenie emerytalne. Kto należy do tego grona?

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Dodatkowe 200 zł do emerytury. Dla kogo? 

Dodatek w wysokości 200 złotych miesięcznie ma być wypłacany niezależnie od wysokości przyznanej seniorom emerytury. Grupa, która otrzyma, liczy ok. 20 tys. emerytów - mowa o strażakach ochotnikach. Obecnie strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej nie otrzymują żadnych benefitów za swoją służbę. 

- Głównym celem ustawy o OSP jest wprowadzenie dodatków emerytalnych dla strażaków-ochotników. Niejeden rząd takie obietnice składał, my chcemy być rządem, który tę propozycję zrealizuje - tłumaczył wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji na posiedzeniu Podkomisji stałej do spraw rozwoju i promocji Ochotniczych Straży Pożarnych. Świadczenie dla strażaków ochotników ma być rekompensatą za lata służby na rzecz obywateli i ich bezpieczeństwa. 

200 zł do emerytury. Jakie warunki należy spełnić? 

Pierwszym warunkiem, który należy spełnić, by otrzymać dodatkowe 200 zł do emerytury to pełnienie służby w Ochotniczej Straży Pożarnej. W przypadku kobiet dodatek przysługuje po 20 latach służby i osiągnięciu 60. roku życia, z kolei w przypadku mężczyzn po 25 latach służby i osiągnięciu wieku 65 lat. 

Co ważne, dodatek otrzymają osoby, które w czasie swojej służby wyjeżdżały do akcji przynajmniej raz w ciągu roku. Pieniądze trafią do wszystkich strażaków-ochotników niezależnie od tego, jaka wysokość świadczenia emerytalnego im przysługuje. 

Co trzeba zrobić, aby otrzymać dodatek? Wniosek o świadczenie należy złożyć u powiatowego lub miejskiego komendanta straży pożarnej. Za wypłatę pieniędzy odpowiadać ma natomiast Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA

Więcej o: