Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.
Dzień Nauczyciela nie jest jedynie świętem osób odpowiedzialnych za przekazywanie wiedzy. Dzień upamiętnia rocznicę powołanej 14 października 1773 roku Komisji Edukacji Narodowej założonej przez Stanisława Augusta Poniatowskiego. Pierwotny jej skład liczył osiem osób: czterech senatorów i czterech posłów. Co ciekawe, instytucja była pierwszą w Polsce i w całej Europie o charakterze współczesnego ministerstwa oświaty publicznej.
Zgodnie z artykułem 74. Karty Nauczyciela "w dniu rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, 14 października każdego roku, obchodzony będzie Dzień Edukacji Narodowej. Dzień ten uznaje się za święto wszystkich pracowników oświaty i jest wolny od zajęć lekcyjnych".
Oznacza to, że Dzień Nauczyciela, nie jest dniem wolnym od pracy, ale w dniu tym nie są przeprowadzane zajęcia lekcyjne. Szkoły organizują uroczyste apele, wyróżniający się nauczyciele oraz inni pracownicy oświaty zostają nagradzani, a uczniowie dziękują za trud włożony w ich rozwój - składają życzenia i wręczają drobne upominki.
Święto celebrowane jest na całym świecie w różnych dniach - w Indiach 5 września, w Meksyku i Korei Południowej 15 maja, w Chinach 10 września, w Brazylii 15 października, na Ukrainie w pierwszą niedzielę października, w Czechach i Słowacji 28 marca, a w Argentynie dzień związany jest z dniem śmierci pisarza Domingo Faustino Sarmiento, 11 września.