Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.
Podwójna emerytura jest możliwa, ale tylko wtedy, kiedy spełniamy określone kryteria. Mogą się o nią starać osoby, które:
Uzyskanie drugiej emerytury możliwe jest dla osób, które pracowały zarówno w Polsce, jak i za granicą - w innym kraju Unii Europejskiej lub państwie, z którym Polska zawarła odpowiednie umowy. W obu krajach trzeba spełnić odpowiednie warunki do uzyskania świadczenia. Tu należy zaznaczyć, że nie są one uniwersalne dla każdego państwa. Jeśli spełnimy kryteria, możemy złożyć wnioski emerytalne i zwrócić się o wyliczenie kwoty, w której będziemy otrzymywać świadczenie.
Żołnierze zawodowi i policjanci także mają szansę na dwie emerytury - cywilną i mundurową, wypłacane przez ZUS i ZER MSWiA. Powodem tego może być brak możliwości ustalenia wysokości emerytury z uwzględnieniem czasu pracy w charakterze cywila. Takie przypadki należą jednak do rzadkości.
Rolnicy, którzy równocześnie opłacali składki w ZUS i KRUS, o drugą emeryturę mogą ubiegać się po ukończeniu wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn) i wykazaniu co najmniej 25 lat stażu emerytalnego.
Co ważne, dwie emerytury dla rolników zależne są od ich daty urodzenia. "Osoby urodzone po dniu 31 grudnia 1948 r. są objęte zasadą odrębności systemów ubezpieczeń. Oznacza to, że mogą pobierać dwie emerytury, z ZUS i KRUS, w wysokości zależnej od stażu pracy. Osoby urodzone przed dniem 1 stycznia 1949 r. mają prawo do wypłaty tylko jednego rodzaju świadczenia, przy czym dolicza się im okresy składkowe z obu tytułów" - wyjaśnia adwokat Sonia Konieczniak w rozmowie z Bankier.pl.