Druga emerytura. Dla kogo? Kto może się o nią ubiegać? Są trzy warunki

Druga emerytura jest możliwa, ale żeby ją otrzymać, trzeba spełniać określone warunki. Sprawdź, czy jesteś w gronie osób, które mogą ubiegać się o podwójne świadczenie.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Chcesz wymienić kopciucha? Ekspert w prosty sposób wyjaśnia, jak dostać dofinansowanie

Podwójna emerytura jest możliwa, ale tylko wtedy, kiedy spełniamy określone kryteria. Mogą się o nią starać osoby, które:

Black Friday (zdjęcie ilustracyjne)Black Friday i Cyber Monday. Co to za "święta"? Kiedy wypadają?

Druga emerytura a praca za granicą. Jak ją otrzymać?

Uzyskanie drugiej emerytury możliwe jest dla osób, które pracowały zarówno w Polsce, jak i za granicą - w innym kraju Unii Europejskiej lub państwie, z którym Polska zawarła odpowiednie umowy. W obu krajach trzeba spełnić odpowiednie warunki do uzyskania świadczenia. Tu należy zaznaczyć, że nie są one uniwersalne dla każdego państwa. Jeśli spełnimy kryteria, możemy złożyć wnioski emerytalne i zwrócić się o wyliczenie kwoty, w której będziemy otrzymywać świadczenie.

Zegarek (zdjęcie ilustracyjne)Zmiana czasu na zimowy. Kiedy przestawiamy zegarki?

Dwie emerytury dla mundurowych. Jakie warunki trzeba spełnić?

Żołnierze zawodowi i policjanci także mają szansę na dwie emerytury - cywilną i mundurową, wypłacane przez ZUS i ZER MSWiA. Powodem tego może być brak możliwości ustalenia wysokości emerytury z uwzględnieniem czasu pracy w charakterze cywila. Takie przypadki należą jednak do rzadkości.

Pełnia księżyca (zdjęcie ilustracyjne)Pełnia Księżyca Myśliwych w Październiku 2021 roku. Czym się wyróżnia?

Druga emerytura dla rolników. Dla których?

Rolnicy, którzy równocześnie opłacali składki w ZUS i KRUS, o drugą emeryturę mogą ubiegać się po ukończeniu wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn) i wykazaniu co najmniej 25 lat stażu emerytalnego.

Co ważne, dwie emerytury dla rolników zależne są od ich daty urodzenia. "Osoby urodzone po dniu 31 grudnia 1948 r. są objęte zasadą odrębności systemów ubezpieczeń. Oznacza to, że mogą pobierać dwie emerytury, z ZUS i KRUS, w wysokości zależnej od stażu pracy. Osoby urodzone przed dniem 1 stycznia 1949 r. mają prawo do wypłaty tylko jednego rodzaju świadczenia, przy czym dolicza się im okresy składkowe z obu tytułów" - wyjaśnia adwokat Sonia Konieczniak w rozmowie z Bankier.pl.

Niemowlę (zdjęcie ilustracyjne)Becikowe 2021. Gdzie złożyć wniosek? Kiedy otrzymasz świadczenie?

Więcej o: