Zmiana czasu na zimowy. Kiedy przestawiamy zegarki? Będziemy spać dłużej czy krócej?

Zmiana czasu z letniego na zimowy następuje co roku w październiku. Nie inaczej będzie w tym roku - już wkrótce przestawimy wskazówki zegarów, zyskując tym samym dodatkową godzinę snu. Kiedy to nastąpi?

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Zmiana czasu z letniego na zimowy będzie miała miejsce w nocy z soboty 30 października na niedzielę 31. Wskazówki przesuniemy o godzinę do tyłu, z godziny 3 na godzinę 2. Zegarki w naszych komórkach i innych sprzętach z dostępem do internetu powinny przestawić się same, z kolei wskazówki w zegarkach analogowych będziemy musieli przesunąć sami. 

Zobacz wideo Zmiana czasu może być śmiertelna w skutkach

Zmiana czasu a nocna zmiana. Czy pracownicy dostaną wyższe wynagrodzenie?

Zmiana czasu z letniego na zimowy będzie miała znaczenie dla osób, które pracują w nocy. Osoby, które mają nocną zmianę z 30 na 31 października będą pracować godzinę dłużej. Co z tego wynika? Takim pracownikom za dziewiątą godzinę pracy przysługuje nie tylko samo wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych, lecz również dodatek za pracę w nocy, co wynika z zapisów Kodeksu pracy.

Pełnia księżyca (zdjęcie ilustracyjne)Pełnia Księżyca Myśliwych w Październiku 2021 roku. Czym się wyróżnia?

Zmiana czasu. Czy w najbliższych latach przestaniemy przestawiać zegarki?

W 2018 roku w Unii Europejskiej przeprowadzono ankietę na temat rezygnacji ze zmiany czasu. Większość respondentów opowiedziała się za tym, abyśmy przestali przestawiać zegarki. Projekt nowelizacji dyrektywy przyjęty przez Parlament Europejskimarcu 2019 r. przewidywał, że ostatnia zmiana czasu w UE nastąpi w 2021 roku. Ostateczne decyzje na szczeblu europejskim nie zostały jednak podjęte - stanęła im na przeszkodzie m.in. pandemia. Nie wiadomo jeszcze, kiedy ponownie rozpoczną się rozmowy na temat zniesienia zmiany czasu w krajach Unii Europejskiej. Pierwotny pomysł zakładał, że każde z państw unijnych wybierze, czy woli zostać przy czasie letnim czy zimowym. 

zdjęcie ilustracyjneZakaz handlu. Czy 10 października jest niedziela handlowa?

Więcej o: