Dmitrij Muratow. Kim jest laureat Pokojowej Nagrody Nobla 2021?

Zdobywcami pokojowej Nagrody Nobla w 2021 roku zostali Dmitrij Muratow i Maria Ressa. Nagrodę otrzymali za "swój wkład w obronę wolności słowa" - poinformowała na konferencji prasowej w Oslo przewodnicząca Norweskiego Komitetu Noblowskiego. Kim jest jeden z laureatów - Dmitrij Muratow?

Dmitrij Muratow to jeden z dwóch laureatów Pokojowej Nagrody Nobla za 2021 r.

Kim jest Dmitrij Muratow?

Dmitrij Muratow to rosyjski dziennikarz, a także naczelny rosyjskiej gazety "Nowaja Gazeta". Urodził się w 1961 roku w Kujbyszewie i swoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczął już na studiach filologicznych na Moskiewskim Uniwersytecie Państwowym, pracując wówczas z lokalnymi gazetami.

Zobacz wideo Kultura "Łańcuch" - film, który promuje książkę. W roli głównej: Magdalena Popławska

Dziennikarska działalność Muratowa i "Nowaja Gazeta"

Dmitrij znany jest przede wszystkim z obrony wolności słowa w Rosji. Swoją działalność z "Nowaja Gazeta" rozpoczął w 1993 roku jako jeden z jej założycieli. Redaktorem naczelnym został natomiast 2 lata później. Obecnie "Nowaja Gazeta" jest uznawana za najbardziej niezależną gazetę w Rosji. Jak podaje portal Focus.pl Muratow podczas swojej dziennikarskiej działalności zmagał się z licznymi groźbami oraz zastraszeniami.

Dziennikarstwo oparte na faktach i rzetelność zawodowa gazety uczyniły z niej ważne źródło informacji o nagannych aspektach rosyjskiego społeczeństwa, rzadko wspominanych przez inne media. Od momentu powstania gazeta publikowała krytyczne artykuły na tematy od korupcji, przemocy policyjnej, bezprawnych aresztowań, fałszerstw wyborczych i fabryk trolli, po użycie rosyjskich sił zbrojnych zarówno w Rosji, jak i poza nią.

– poinformował komitet noblowski, jak cytuje portal Focus.pl

W uzasadnieniu wyboru podano również argument dotyczący dziennikarskiej etyki:

Konsekwentnie bronił prawa dziennikarzy do pisania wszystkiego, o czym chcą, o ile przestrzegają zawodowych i etycznych standardów dziennikarstwa.
Więcej o: