Zakaz handlu. Czy jutro jest niedziela handlowa? Które sklepy będą czynne 10 października?

W 2021 roku jest tylko siedem niedziel handlowych. Poza tymi wskazanymi datami, udanie się na zakupy w niedzielę do galerii handlowych czy większych centrów będzie niemożliwe. Czy 10 października jest niedziela handlowa? Które sklepy w ten dzień będą otwarte? Odpowiadamy.

Zakaz handlu w niedzielę został wprowadzony w Polsce w 2018 roku. Od tamtej pory stopniowo zwiększana jest liczba niedziel wyłączonych z handlu. W 2021 r. niedziel, podczas których można było zrobić zakupy w dużych marketach, było jedynie siedem.

Zobacz wideo Dlaczego pracownicy sklepów nie są w pierwszej grupie szczepień?

Niedziela handlowa. Czy jutro, 10 października jest niedziela handlowa?

Jutro, czyli 10 października jest niedziela niehandlowa. Oznacza to, że większość sklepów będzie tego dnia nieczynna. Zakupy można wówczas zrobić jedynie w sklepach o statusie placówki pocztowej lub tych mniejszych, prywatnych tzw. osiedlowych. W tym roku pozostały jeszcze dwie niedziele handlowe - 12 i 19 grudnia. 

Sklepami, które posiadają w chwili obecnej status placówki pocztowej są m.in. Żabka, Stokrotka, Lewiatan, Polo Market, Dino, Delikatesy Centrum, Intermarche, wybrane sklepy sieci Biedronka, Kaufland, a także Lidl.  

W sklepach sieci Aldi w Niemczech można kupić test na koronawirusaKolejny dyskont będzie otwarty w niedziele. Dołączy do Lidla i Biedronki

Przed udaniem się jednak na zakupy do wybranego marketu w najbliższą niedzielę, warto sprawdzić, czy ten, aby na pewno zostanie otwarty. Nie wszystkie bowiem obiekty danej firmy mają status placówki pocztowej. Warto wobec tego upewnić się, że znajduje się on na liście z otwartymi sklepami w dzień zakazu handlu.

Zakaz handlu i zaostrzenie przepisów. Czy niektóre sklepy utracą status placówki pocztowej?

O nowelizacji ustawy uszczelniającej zakaz handlu pisaliśmy w "Zakaz handlu w niedzielę. Sejmowa komisja rozpocznie dziś prace nad zaostrzeniem przepisów". Ustawa została zatwierdzona przez Sejm pod koniec września 2021 roku.  

Złote TarasyBędą zmiany ws. zakazu handlu? "To, co się dzieje, urąga powadze państwa"

Projekt ten zakłada, że w niedzielę niehandlowe będą mogły być otwarte wyłącznie sklepy, w których działalność pocztowa wynosi powyżej 50% przychodów. Wobec tego, jeżeli nowelizacja zostanie zatwierdzona przez Senat oraz Prezydenta Polski i wejdzie w życie, obiektami, które będą mogły pozostać otwarte w niedziele niehandlowe, będą te, u których działalność pocztowa jest przeważająca.

Więcej o: