Black Friday, czyli w tłumaczeniu z języka angielskiego "Czarny Piątek ", jest dniem, kiedy obchodzony jest zakupowy zwyczaj zaczerpnięty z kultury Stanów Zjednoczonych. W ciągu ostatnich lat tradycja zagościła w Polsce i przyjęła się na dobre.
Black Friday każdego roku przypada w innym terminie. Wszystko dlatego, ze data jest powiązana z obchodzonym w USA Świętem Dziękczynienia, które zawsze wypada w czwarty czwartek listopada. Dzień później obchodzimy Black Friday.
Do Black Friday z roku na rok dołącza coraz więcej sklepów, które przygotowują dla klientów mnóstwo wyprzedaży, obniżek oraz rozmaitych cenowych okazji. Największym łowcom rabatów zdarza się ustawiać w kolejkach nawet kilkanaście godzin przed otwarciem sklepu.
Czarny Piątek to jednak nie koniec szaleństwa zakupowego. Zaraz po nim wypada bowiem Cyber Monday, co po polsku tłumaczymy jako Cyberponiedziałek lub Cyfrowy Poniedziałek. Chociaż mogłoby się wydawać, że święta te są do siebie bardzo podobne, istnieje pomiędzy nimi jedna podstawowa różnica.
Umownie Black Friday powinien obowiązywać jedynie w sklepach stacjonarnych, z kolei Cyber Monday - tylko w internetowych. W rzeczywistości jednak granica ta bardzo się zaciera i zdarza się, że produkty w promocyjnych cenach możemy kupić zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Warto jednak wcześniej upewnić się, gdzie obowiązuje wyprzedaż, by nie ulec niemiłemu zaskoczeniu przy kasie.
W 2021 roku amerykańskie Święto Dziękczynienia wypada w czwartek 25 listopada. Oznacza to, że Black Friday będziemy świętować już kolejnego dnia - 26 listopada. Cyber Monday przypadnie natomiast na poniedziałek 29 listopada. Informacje o wyprzedażach powinny pojawić się jednak znacznie wcześniej, by zachęcić klientów do wybrania się do sklepu danego dnia bądź odwiedzenia strony internetowej.
Według brytyjskich mediów w Black Friday najwięcej osób decyduje się na zakup sprzętu AGD i RTV. Cyber Monday to z kolei dzień, kiedy klienci częściej kupują ubrania, buty, meble czy akcesoria do wnętrz.