Zmiana czasu z letniego na zimowy 2021. Kiedy przestawiamy zegarki?

Jesień zadomowiła się u nas na dobre. Co za tym idzie? Zmiana czasu na zimowy, która nastąpi za parę tygodni. Podpowiadamy, kiedy przestawić zegarki.
Zobacz wideo Zmiana czasu może być śmiertelna w skutkach

Zmiana czasu z letniego na zimowy w całej Unii Europejskiej odbędzie się, jak zawsze, w nocy z sobotę na niedzielę w ostatni weekend miesiąca - z 30 na 31 października. Dzięki temu "zyskamy" dodatkową godzinę snu. Minusem jest fakt, że dni będą wydawały się krótsze, a słońce będzie zachodzić znacznie wcześniej. 

Zmiana czasu. Czemu przesuwamy wskazówki zegara do przodu i do tyłu? 

Pierwszym pomysłodawcą zmiany czasu był Benjamin Franklin. Amerykański polityk doszedł do wniosku, że od wiosny ludzie wstają kilka godzin po wschodzie słońca, a wieczorami muszą pracować przy świecach. Obliczenia wykazały, że istnieje związek między czasem a liczbą zużywanych świec i ich kosztem. 

Poważnie do sprawy podszedł William Willett. Zaproponował, aby w okresie letnim zegary w Anglii były przestawiane o 80 minut, co jego zdaniem przyniosłoby oszczędności rzędu 2,5 mln funtów. Pomimo znacznego poparcia w rządzie brytyjskim nie udało mu się przekonać parlamentarnej większości do wprowadzenia pomysłu w życie.

Zmiana czasu ma się przysłużyć do lepszego wykorzystania światła dziennego. Rozwiązanie to ma jednak szereg wad. Zmiana czasu komplikuje m.in. transport zbiorowy. Firmy kolejowe, lotnicze lub inne związane z komunikacją ponoszą ogromne koszty. Krótszy sen przy zmianie czasu z zimowego na letni może powodować także zwiększoną liczbę wypadków drogowych, depresje czy zawały serca.

Anna Lewandowska o zatrzymaniu lata w kuchniJak zatrzymać lato w kuchni na dłużej? Anna Lewandowska ma na to trzy sposoby

Więcej o: