Pełnia Księżyca Myśliwych w Październiku 2021 roku. Czym wyróżnia się spośród pozostałych pełni?

Pełnię Księżyca, którą będzie można zobaczyć już w środę - 20 października, nazywa się Pełnią Księżyca Myśliwych. Swoją nazwą nawiązuje do dawnego zwyczaju jesiennych polowań, a Księżyc odbijający światło o tej porze roku jest wyjątkowo jasny. O której godzinie będzie najlepiej widoczny?

Pełnia Księżyca pomagała kiedyś ludziom w rolnictwie, łowach, a także była dla nich wyznacznikiem czasu. Październik był wówczas momentem polowania na zwierzynę, która o tej porze roku, była wyjątkowo dobrze widoczna.

Zobacz wideo W kosmosie wiele się zmienia. Pomagają niższe koszty. Najtańsza misja na Marsa kosztowała o 25 mln USD mniej niż "Grawitacja"

Pełnia Księżyca Myśliwych w 2021 roku

Wyjątkową pełnię będzie można podziwiać już niedługo, a dokładnie 20 października 2021 roku. Jest to również pierwsza pełnia Księżyca tej jesieni. Jak podaje portal podroze.pl, maksimum tego zjawiska zobaczymy o godzinie 16:57. Księżyc będzie wtedy dobrze widoczny z większości miejsc w kraju. Najlepiej jednak wybrać się wówczas poza miasto, gdzie brak sztucznego światła umożliwi jego lepszą obserwację.

Pełnia Księżyca - zdjęcie ilustracyjnePełnia Kukurydzianego Księżyca. Kiedy najbliższa? I skąd ta nazwa?

W październiku Księżyc znajduje się bliżej Ziemi, przez co jest lepiej widoczny i sprawia wrażenie większego. Jak pisze na swojej stronie internetowej National Geographic Polska, październik był najlepszym miesiącem na polowania. Był to bowiem czas, w którym niezwykle łatwo można było dostrzec utuczone po lecie lisy oraz jelenie. Dodatkowo znajdowały się one na gołych polach, a Księżyc odbijał światło wyjątkowo jasno, dlatego tropienie zwierząt nocą było możliwe.

Co jeszcze warto wiedzieć o październikowej pełni?

Czasami barwa księżyca w pełni o tej porze roku, może przybrać nieco czerwonawy odcień. Według wierzeń rdzennych mieszkańców Ameryki był to symbol ściśle związany z polowaniami. Na Pełnię Księżyca Myśliwych istnieją również inne określenia jak np. Księżyc Podróży, Obumierających Traw, czy Księżyc Dziesięciu Chłodów. Wszystkie nawiązują do jesiennego okresu, który reprezentuje.  

Sonda LADEENowe odkrycie NASA: wodę na Księżycu uwalniają spadające meteoroidy

Warto również wspomnieć, że każda pełnia nosi swoją nazwę. Nawiązują one do poszczególnych pór roku, pogody, a także zwierząt i ich zachowania. Na stronie National Geographic Polska możemy przeczytać np. że pełnia, którą obserwujemy w marcu nazywa się Pełnią Robaczego Księżyca i nazwę swoją zawdzięcza robakom pozostawiającym ślady na rozmarzającej już ziemi.

Więcej o: