Czy nauka w trybie zdalnym wróci w październiku 2021? "Wszystko zależy od sytuacji w danej szkole"

We wrześniu ię rok szkolny 2021/2022, a niektórzy już zastanawiają się nad tym, kiedy wróci nauka zdalna. Niektórzy mieli nadzieję, że będzie to pierwszy rok, od początku pandemii koronawirusa, w którym możliwa będzie nauka całkowicie w trybie stacjonarnym. Jest to mało prawdopodobny scenariusz, jednak wiceminister edukacji informuje - całkowitego przejścia w tryb zdalny i hybrydowy nie będzie.

Obecne rozwiązania proponowane przez ministerstwo, skupiają się na lokalnym dostosowywaniu trybu pracy szkół do poziomu zachorowań. 

Zobacz wideo Jak czwarta fala może uderzyć w polską gospodarkę?

Tryb nauczania zdalny i hybrydowy – od czego będzie zależało ich wprowadzenie?

W niektórych szkołach odbywa się obecnie nauka w trybie hybrydowym czy też całkowicie zdalnym. Wybór trybu zależy przede wszystkim od liczby osób, które zachorowały w danej placówce na COVID-19.

Jak relacjonuje portal INFOR wiceminister edukacji Tomasz Rzymkowski, w wypowiedzi dla Radia Zet, poinformował - Wszystko zależy od sytuacji w danej szkole. Gdyby było duże ognisko w danej placówce, to wprowadzona będzie nauka zdalna, jeśli małe - dodał również, że całkowite przejście na jeden z tych trybów nie jest planowane.

Przemysław CzarnekKiedy zamkną szkoły? Czarnek: "Do szkół czwarta fala jeszcze nie trafiła"

Wiceminister edukacji powiedział także, że w poprzednim roku sytuacja była zdecydowanie trudniejsza, a liczba dziennych zachorowań wynosiła czasem nawet 30 tys. Obecnie ma nadzieję, że wprowadzony lokalnie tryb nauczania, wybrany w zależności od sytuacji w placówce, pozwoli na całkiem stabilny rok nauki.

Obecna sytuacja w szkołach

Wiceminister wspomniał również, że liczba szkół, które przeszły obecnie na tryb zdalny może być związana z niskim poziomem zaszczepienia mieszkańców danego regionu:

W tej chwili najgorsza sytuacja, także pod względem epidemicznym, jest w woj. lubelskim. Tam mamy 62 placówki w trybie zdalnym lub hybrydowym, ale też jest to region z bardzo niskim poziomem wyszczepień.

Religia w szkole (sala lekcyjna - zdjęcie ilustracyjne)Ponad 70 proc. uczniów szkół średnich w Łodzi wypisało się z lekcji religii

Z danych Ministerstwa Edukacji i Nauki opublikowanych na Twitterze wynikało, że w dniu 1 października w trybie stacjonarnym funkcjonowało ponad 14 194 szkół podstawowych (czyli ponad 98% wszystkich). W trybie mieszanym nauczanie prowadziło 191 szkół, a w zdalnym 3. Więcej o obecnym trybie nauczania w szkołach, pisaliśmy w artykule "Zdalne nauczanie 2021.Czy dzieci wrócą w październiku przed komputery? ‘To nie wina nauczycieli".

Więcej o: