Dzień Nauczyciela 2021. Jaki prezent kupić? Czy to dzień wolny od nauki?

Dzień Edukacji Narodowej znany bardziej jako Dzień Nauczyciela to święto, które poświęcone jest wszystkim nauczycielom, pedagogom oraz dydaktykom. Uczniowie oraz rodzice, którzy są wdzięczni za ich pracę, tego dnia dziękują za trud włożony w edukację małoletnich. Niektórzy z nich decydują się na mały upominek. Jeśli nie masz jeszcze pomysłu na prezent, koniecznie zajrzyj do naszego poradnika!

Dzień Edukacji Narodowej jest świętem, które swoje początki ma jeszcze w 1972 roku, kiedy powstała stawa Kart praw i obowiązków nauczyciela. Początkowo nosiło ono nazwę Dnia Nauczyciela, jednak w 1982 roku nazwa została zmieniona na Dzień Edukacji Narodowej, ponieważ święto poświęcone jest nie tylko nauczycielom, ale wszystkim dydaktykom i pedagogom. 

Zobacz wideo Jakie są największe problemy polskiego systemu edukacji?

Dzień Nauczyciela. Kiedy wypada? Co kupić? 

Dzień Nauczyciela to święto stałe. Oznacza to, że każdego roku obchodzimy je dokładnie 14 października (w tym roku jest to czwartek). Data ta została wybrana w celu upamiętnienia rocznicy powstania z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego Komisji Edukacji Narodowej w 1773 roku. 

W ramach podziękowania nauczycielom za ich ciężką pracę wielu uczniów oraz rodziców wychodzi z inicjatywą zakupu małego upominku z okazji tego święta. Obdarowanie nauczyciela nie jest jednak prostą sprawą - każdy ma bowiem własne upodobania, a dobranie czegoś odpowiedniego może okazać się znacznie trudniejszym zadaniem, niż się wydawało.

Kiedy zobaczymy Pełnię Księżyca Jesiotrów? Pełnia Księżyca - październik 2021. Kiedy zobaczymy Księżyc Myśliwych?

Zbyt drogie prezenty mogą wprowadzić dydaktyków w zakłopotanie, dlatego warto zachować umiar. Co w takim razie będzie odpowiednim upominkiem? Warto postawić na coś użytecznego. Sprawdźcie naszą listę pomysłów: 

  • etui na okulary, 
  • ładny długopis lub pióro wieczne, 
  • eko torba na zakupy, 
  • elegancki organizer, 
  • kalendarz, 
  • kubek z miłym napisem, 
  • zestaw herbat, 
  • kosz prezentowy, 
  • zestaw słodyczy i kawa, 
  • kwiaty.

Jeśli powyższe propozycje Wam nie odpowiadają, możecie postawić też na nieco bardziej zabawny prezent. Ciekawy rozwiązaniem może być obdarowanie nauczyciela upominkiem związanym z przedmiotem, którego uczy. Nauczycielowi geografii możemy kupić lampkę w kształcie globusa, dla nauczyciela WF-u natomiast np. personalizowany gwizdek. Czasami warto też zapytać nauczyciela o to, co chciałby dostać, w ten sposób z pewnością kupimy coś, co spodoba się obdarowanej osobie. 

Wszystkich Świętych. 1 listopada - czy to dzień wolny od pracy? (zdjęcie ilustracyjne) Czy 1 i 2 listopada są dniami wolnymi od pracy? Wszystkich Świętych i Zaduszki

Dzień Nauczyciela. Czy to dzień wolny od pracy? 

W artykule 74. Karty Nauczyciela zapisano, że "w dniu rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, 14 października każdego roku, obchodzony będzie Dzień Edukacji Narodowej. Dzień ten uznaje się za święto wszystkich pracowników oświaty i jest wolny od zajęć lekcyjnych".

Dzień ten nie jest więc wolnym od pracy, a jedynie od zajęć lekcyjnych. Oznacza to, że w praktyce tego dnia w szkołach zamiast lekcji odbywają się rozmaite apele i imprezy okolicznościowe. Nauczycielom nie przysługuje dodatkowy dzień wolnego w ramach zadośćuczynienia za pracę 14 października. 

Więcej o: