Zmiana czasu 2021. Kiedy zmieniamy czas z letniego na zimowy?

Już wkrótce, ze względu na zmianę czasu z letniego na zimowy, będziemy musieli przestawić nasze zegarki. Którego dnia i o ile należy przesunąć wskazówki zegarów? Odpowiadamy.

W 2021 roku astronomiczna jesień w Polsce rozpoczęła się 22 września o godz. 21.21, zaś jesień kalendarzowa - 23 września. Zmiana pory roku na jesień oznacza również zmianę czasu. Kiedy dokładnie ona nastąpi?

Zobacz wideo To oni będą przyszłością polskiej siatkówki? "Są bestie w drużynie, naprawdę głodne tygrysy"

Zmiana czasu 2021. Kiedy zmiana czasu z letniego na zimowy?

Zmiana czasu z letniego na zimowy w 2021 roku przypada na koniec października, a dokładnie na noc z 30 października na niedzielę 31 października. Tego dnia musimy zmienić czas z letniego na zimowy, co zrobimy, przesuwając wskazówki zegara o jedną godzinę do tyłu, z godz. 3:00 na 2:00. Oznacza to, że w ostatni weekend października będziemy spać o godzinę dłużej.

zegar (zdjęcie ilustracyjne)Czy zmiana czasu zostanie zlikwidowana? Ministerstwo Rolnictwa odpowiada

Przestawiać zegarki musimy wyłącznie w zegarach analogowych. O zmianę czasu w telefonach komórkowych, smartwatchach i telewizorach nie musimy się martwić, gdyż tam godzina automatycznie ulegnie zmianie.

Zmiana czasu w Polsce. Jak długo zmieniamy czas?

W Polsce po raz pierwszy czas zmieniono w 1919 roku. Warto jednak wiedzieć, że wielokrotnie pojawiały się przerwy w zmianie czasu. Ostatecznie praktyka ta została przywrócona w 1983 roku. W naszym kraju zmiana czasu regulowana jest przez rozporządzenie prezesa Rady Ministrów. Ostatnie takie rozporządzenie wydano 3 listopada 2016 roku. Pozwoliło to na określenie konkretnych terminów zmiany czasu do 2021 roku.

zegar (zdjęcie ilustracyjne)Zmiana czasu z letniego na zimowy 2021. Kiedy przestawiamy zegarki?

Zmiana czasu obowiązuje w 70 krajach świata. Po raz pierwszy na świecie czas zmieniono w 1916 roku Niemczech, choć pomysłodawcą tej idei miał być Benjamin Franklin. W XVIII wieku większość ludzi pracowała przy oświetleniu świec, więc pomysł zmiany czasu i maksymalnego wykorzystania światła dziennego był logiczny. Według obliczeń inicjatywa ta pozwoliłaby oszczędzić nawet 30 mln kilogramów wosku rocznie.

Więcej o: