Emerytury bez podatku - najnowsze wyliczenia. Ile pieniędzy dostaną emeryci w 2022 roku?

Sejm na początku października uchwalił ustawę o zmianach podatkowych. Dla części seniorów oznacza to, że od 2022 roku posiadając najniższe świadczenie emerytalne, będą zwolnieni z płacenia podatku dochodowego. Jak podaje portal pit.pl, są to zmiany, które były jednymi z najważniejszych planowanych w Polskim Ładzie. Ile emeryci dostaną pieniędzy na rękę?

Jednymi ze zmian wprowadzonymi 1 października było podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł. Co wprowadzone zmiany oznaczają w praktyce dla emerytów? Skąd może wynikać rekordowa waloryzacja, która będzie miała miejsce w marcu przyszłego roku?

Zobacz wideo Emerytury w Polskim Ładzie a składki zdrowotne. Kto straci, a kto zyska? [Q&A]

Ole pieniędzy dostaną emeryci w 2022 roku?

Jak podaje "Super Express", seniorzy, których świadczenie nie przekracza 2500 zł brutto miesięcznie, będą całkowicie zwolnieni z konieczności zapłacenia podatku dochodowego. Zmiany dotyczą również osób, których świadczenia są wyższe. W związku z tym, że kwota wolna od podatku wzrosła do 30 tys. złotych, przeważająca część emerytów nie zapłaci podatku dochodowego w ogóle.

Warto również wspomnieć o waloryzacji świadczeń w marcu 2022 roku. Jak podaje dziennik, według ich wyliczeń wskaźnik waloryzacji może wynieść aż 7,7 proc. 

Czternasta emerytura. Ile wynosi? Kiedy będą wypłaty? (zdjęcie ilustracyjne)14. emerytura. Ile wyniesie "czternastka"? Kiedy będą wypłaty?

To, ile będą wynosiły emerytury netto po zmianach, pokazujemy w poniższej tabeli.

emerytury bez podatkuemerytury bez podatku tabela redakcja

Zmiana w odliczaniu składki zdrowotnej

Jedną z najważniejszych w tym zakresie zmian od 2022 roku jest brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku. Wprowadzone regulacje nie będą wobec tego korzystne dla każdego seniora. Emeryci, których świadczenia wynoszą więcej (ponad 5 tys. zł brutto miesięcznie), będą zmuszeni do zapłacenia wyższej składki zdrowotnej. Poza tym, od 2022 roku dla każdego emeryta składka zdrowotna będzie wynosiła tyle samo, czyli 9 proc. Wobec tego niektórzy nie zyskają dokładnie oczekiwanej kwoty.

Senior - zdjęcie ilustracyjneEmerytury. Kto może otrzymać dwa świadczenia emerytalne? [PORADNIK]

Więcej o emeryturach bez podatku i wyliczeniach pisaliśmy również w artykule "Emerytury bez podatku uchwalone. Seniorzy otrzymają więcej pieniędzy".

Więcej o: