Andrzejki 2021. Kiedy wypadają? Skąd się wziął ten zwyczaj?

Andrzejki wypadają co roku w nocy z 29 na 30 listopada. Zewsząd zalewa nas fala świąt, których próżno szukać w polskim kalendarzu. Wieczór wróżb jest jednak związany z naszą rodzimą tradycją. Jaką? Odpowiadamy.
Zobacz wideo Makijaż na Andrzejki. Jak pomalować się czarująco?

Pierwsza wzmianka w literaturze o Andrzejkach pojawiła się w 1557 roku za sprawą historyka i satyrycznego poety epoki renesansu Marcina Bielskiego. W dawnych czasach na święto oczekiwały niezamężne panny, które w tym dniu miały szansę dowiedzieć się, jak ułoży się ich życie miłosne. Teraz jest to świetna okazja do zorganizowania ostatniej hucznej zabawy przed rozpoczynającym się adwentem.

Andrzejki 2021. Jak święto w nocy z 29 na 30 listopada było celebrowane?

Dawniej Andrzejki były bezsprzecznie jedną z ważniejszych dat w kalendarzu. Wokół domów palono wielkie ogniska, które miały odpędzać złe duchy. Panny pod poduszką umieszczały męskie spodnie, aby wyśnić przyszłego męża bądź liczyły sztachety w płocie w nadziei na to, że dowiedzą się czegoś o wybranku. Nie brakowało również zabaw. Dziewczęta zdejmowały lewy but, a następnie ustawiały go jeden za drugim w kierunku wyjścia. Właścicielka tego, który przekroczy jako pierwszy próg, miała szansę na szybki ślub. Święto było traktowane bardzo poważnie. Młode kobiety pościły przez cały dzień (29 listopada) i modliły się do świętego Andrzeja, który w nagrodę miał im pokazać we śnie wizerunek przyszłego ukochanego.

Andrzejki 2021. Kim jest święty Andrzej?

Święty Andrzej - jedna z najważniejszych osób w Ewangelii - jest patronem m.in.: Szkocji, Grecji, Hiszpanii i Rosji, ale również małżeństw, podróżników, rybaków oraz rycerzy. Zakochani kierują do niego modlitwy w sprawach matrymonialnych i tych dotyczących potomstwa. Apostoła przedstawia się jako starszego mężczyznę o gęstych, siwych włosach i krótkiej brodzie.

Dzień Nauczyciela. Kiedy wypada? (zdjęcie ilustracyjne)Dzień Nauczyciela 2021. Kiedy świętujemy Dzień Edukacji Narodowej?

Więcej o: