Czy 1 i 2 listopada są dniami wolnymi od pracy? Wszystkich Świętych i Zaduszki 2021

Czy 1 i 2 listopada są dniami wolnymi od pracy i szkoły? Czy minister zdrowia przewiduje zamknięcie cmentarzy na tegorocznych Wszystkich Świętych? Odpowiadamy.

1 i 2 listopada w Kościele katolickim obchodzone są uroczystość Wszystkich Świętych oraz Święto Zmarłych, zwane Zaduszkami. Jak co roku z tej okazji będziemy odwiedzali cmentarze i groby, a także wspominali bliskich zmarłych - zwłaszcza tych, którzy odeszli w ciągu minionych 12. miesięcy.

Zobacz wideo Na cmentarzach może wkrótce zabraknąć miejsca

Wszystkich Świętych i Zaduszki. Czy to dni wolne od pracy i szkoły?

Przypadające co roku 1 listopada święto Wszystkich Świętych jest dniem ustawowo wolnym od pracy oraz zajęć szkolnych. W tym roku będzie to poniedziałek. Pracownicy i uczniowie, którzy chętnie przedłużyliby swój weekend o kolejny dzień, zastanawiają się, czy w odbywające się we wtorek 2 listopada Zaduszki również będzie wolne. Nie zapowiada się jednak na czterodniowy weekend, bowiem Zaduszki - w przeciwieństwie do Wszystkich Świętych - nie są dniem wolnym od pracy. Tego dnia w szkołach lekcje odbywają się normalnie.

Wszystkich Świętych 2021. Czy cmentarze będą otwarte?

Minister Zdrowia Adam Niedzielski był niedawno pytany o to, czy w obliczu czwartej fali COVID-19 w tegoroczny dzień Wszystkich Świętych cmentarze pozostaną otwarte. - Bierzemy pod uwagę bardzo wiele aspektów - to oczywiste - zaznaczył szef resortu podczas poniedziałkowej konferencji w Szczecinie. - Ale przede wszystkim chcę powiedzieć, że sytuacja, która miała miejsce rok temu, kiedy musieliśmy praktycznie z dnia na dzień podjąć decyzję - to była sytuacja ekstraordynaryjna. W tym roku nie przewidujemy podejmowania decyzji w takim nagłym trybie, z dnia na dzień, bo jesteśmy lepiej zabezpieczeni - zapewnił minister zdrowia.

- W zależności od tego, jak będzie regionalnie wyglądało tempo wzrostu zakażeń, będą podejmowane decyzje [...] zwiększające dostępność łóżek covidowych - podkreślił Niedzielski. - Nasze zabezpieczenie organizacyjne, ale też zdrowotne - mówię o zaszczepieniu - wydaje się elementem, który nie uzasadnia podejmowania takich drastycznych decyzji - dodał.

Więcej o: