ZUS skuteczniej sprawdzi, co robisz na L4. Zapyta o to operatora komórkowego i bank

Od wtorku 5 października 2021 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zyskuje nowe możliwości kontroli osób przebywających na L4. Weryfikacja będą przeprowadzana również za pośrednictwem poczty e-mail oraz telefonicznie.

ZUS może skontrolować, czy w okresie zwolnienia lekarskiego pracownik nie wykonuje pracy zarobkowej albo nie wykorzystuje zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem - np. wyjeżdżając na wakacje. Bezprawnik przypomina, że ZUS może skierować pracownika na L4 na badanie do lekarza orzecznika albo konsultanta.

Zobacz wideo Zwolnienie na dziecko - ile dni w roku przysługuje rodzicom?

Od 5 października br. Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie przesyłał zawiadomienia o terminie badania na adres e-mail pracownika, o ile znajduje się on w bazie adresów elektronicznych. Takie powiadomienie może zostać dostarczone również:

  • przez operatora wyznaczonego z wykorzystaniem publicznej usługi hybrydowej;
  • przez operatora pocztowego;
  • przez pracowników ZUS / innych upoważnionych osób;
  • za pośrednictwem pracodawcy.

Wezwanie przez e-mail lub telefon będzie miało taką samą moc jak list polecony. Nowe zasady określa regulacja w art. 59 ust. 5a ustawy o świadczeniach pieniężnych w razie choroby i macierzyństwa.

Fałszywa strona internetowa Credit AgricoleKNF ostrzega. Oszuści stworzyli fałszywą stronę banku Credit Agricole

"Dla ZUS wiele się w tej sprawie nie zmieniło. Zakład ma już takie uprawnienia od kilku lat, konkretnie od 1 stycznia 2019 roku, może wzywać na badania do lekarza orzecznika drogą elektroniczną lub telefonicznie. Prawo dopuszcza takie wezwanie również poprzez sms. Jest ono skuteczne, gdy doręczający otrzyma potwierdzenie otrzymania wiadomości przez ubezpieczonego wzywanego na kontrolę. Wcześniej - przed 2019 rokiem - Zakład wzywał na badanie prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy listem poleconym za potwierdzeniem odbioru" - przekazał rzecznik ZUS Paweł Żebrowski w oświadczeniu przesłanym stacji RMF FM.

Zdjęcie ilustracyjneNBP ostrzega przed bańką na rynku. Chodzi o gwarantowany kredyt mieszkaniowy

L4. Od stycznia 2022 ZUS sprawdzi, gdzie płaciliśmy kartą

Z początkiem nowego roku w życie wejdą przepisy poszerzające uprawnienia ZUS-u wobec pracowników na zwolnieniu lekarskim. Zakład zyska możliwość sprawdzenia mediów społecznościowych osoby na L4; będzie mógł zapytać operatora komórkowego, w jakich miejscach logowaliśmy się do sieci; a także dowiedzieć się z banku, gdzie używana była karta płatnicza ubezpieczonego.

Więcej o: