Dzień Nauczyciela 2021. Kiedy świętujemy Dzień Edukacji Narodowej?

Kiedy wypada Dzień Edukacji Narodowej? Nauczycielom i pracownikom oświaty dziękujemy za ich pracę jak co roku w połowie października. Kiedy powstało to święto i co dokładnie upamiętnia?
Zobacz wideo Były rzecznik praw dziecka: Czara goryczy u nauczycieli się przelała

Dzień Nauczyciela jest dniem wolny od zajęć lekcyjnych. Szkoły organizują uroczyste apele, wyróżniający się nauczyciele oraz inni pracownicy oświaty zostają nagradzani, a uczniowie dziękują za trud włożony w ich rozwój. Kiedy honorujemy Dzień Edukacji Narodowej? Święto to, jak co roku, wypada 14 października. W 2021 roku będzie to czwartek.

Kiedy jest Dzień Nauczyciela? Jedno święto, wiele dat

Święto celebrowane jest na całym świecie w różnych dniach - w Indiach 5 września, w Meksyku i Korei Południowej 15 maja, w Chinach 10 września, w Brazylii 15 października, na Ukrainie w pierwszą niedzielę października, w Czechach i Słowacji 28 marca, a w Argentynie dzień związany jest z dniem śmierci pisarza Domingo Faustino Sarmiento, 11 września.

Dzień Nauczyciela 2021. Skąd wzięło się święto?

Dzień Nauczyciela nie jest jedynie świętem osób odpowiedzialnych za przekazywanie wiedzy. Dzień upamiętnia rocznicę powołanej 14 października 1773 roku Komisji Edukacji Narodowej założonej przez Stanisława Augusta Poniatowskiego. Co ciekawe, instytucja była pierwszą w Polsce i w całej Europie o charakterze współczesnego ministerstwa oświaty publicznej.

Więcej o: