Dzień Nauczyciela 2021 - kiedy wypada Dzień Edukacji Narodowej?

Dzień Edukacji Narodowej, bardziej znany pod nazwą Dnia Nauczyciela to czas, w którym uczniowie i rodzice dziękują nauczycielom, dydaktykom i pedagogom za ich pracę oraz trud włożony w edukację uczniów. Kiedy przypada Dzień Nauczyciela? Odpowiadamy.

Kiedy dokładnie wypada Dzień Nauczyciela? Czy to dzień wolny od pracy i nauki? Odpowiadamy.

Zobacz wideo Dominika Lasota: Apelowaliśmy do MEN, żeby rzetelna edukacja klimatyczna stała się częścią programu nauczania

Dzień Nauczyciela 2021. Kiedy wypada to święto?

Dzień Nauczyciela każdego roku obchodzony jest tego samego dnia - 14 października. W tym roku Święto Edukacji Narodowej przypada na czwartek. Co ciekawe, data ta nie jest przypadkowa. Jest ona upamiętnieniem rocznicy powstania z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego Komisji Edukacji Narodowej w 1773 roku.

Dzień Edukacji NarodowejDzień Edukacji Narodowej. Jaka jest historia tego święta?

Dzień Nauczyciela 2021. Czy to dzień wolny od pracy i nauki?

Zgodnie z artykułem 74. Karty Nauczyciela "w dniu rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, 14 października każdego roku, obchodzony będzie Dzień Edukacji Narodowej. Dzień ten uznaje się za święto wszystkich pracowników oświaty i jest wolny od zajęć lekcyjnych".

Oznacza to, że Dzień Nauczyciela, nie jest dniem wolnym od pracy, ale w dniu tym nie są przeprowadzane zajęcia lekcyjne. Oznacza to, że tego dnia w szkołach nie odbywają się lekcje. Najczęściej ich miejsce zajmują apele i imprezy okolicznościowe. Zgodnie z prawem, nauczycielom nie przysługuje za ten dzień ani dodatkowe wynagrodzenie, ani dodatkowy dzień wolny od pracy w ramach zadośćuczynienia za przyjście do pracy tego dnia.

Dzień Nauczyciela 2020. Gotowe życzenia dla pedagogów (zdjęcie ilustracyjne)Dzień Nauczyciela 2020. Poważne, oficjalne życzenia dla nauczycieli

W Dzień Nauczyciela, który jest ściśle związany z podziękowaniem za pracę nauczycieli, uczniowie chętnie wręczają swoim nauczycielom podarunki. Podarunkami, których cena jest niewysoka i nie wprowadzi nauczycieli w zakłopotanie, mogą być m.in. kwiaty, etui na okulary, kalendarze, zestaw słodyczy, kawy lub herbaty czy kosze prezentowe.

Więcej o: