Zmiana czasu z letniego na zimowy 2021. Kiedy przestawiamy wskazówki zegarów?

Zmiana czasu z letniego na zimowy czeka nas już w tym miesiącu. Czy będzie to ostatni raz, gdy przestawimy wskazówki?

Czy najbliższa zmiana czasu będzie ostatnią? Niedawno informowaliśmy o projekcie ustawy przygotowanym przez posłów PSL-Koalicji Polskiej, który zakładał zniesienie zmiany czasu i pozostawienie czasu letniego jako obowiązującego w naszym kraju. Politycy uzasadniali, że cosezonowe przestawianie wskazówek zegarów "nie znajduje obecnie ani uzasadnienia społecznego, ani ekonomicznego", a ponadto negatywnie wpływa na zdrowie. Posłowie chcieli, by Sejm obradował nad ich projektem w środę 29 września, ale ostatecznie dokument nie znalazł się w porządku obrad.

Zobacz wideo Choć tego nie zauważamy, doba ciągle się wydłuża

Parlament Europejski zapowiadał w 2019 roku, że w 2021 ostatni raz przestawimy zegarki, ale z czasem sprawa ucichła. W Polsce zmianę czasu reguluje rozporządzenie premiera. Ostatni taki dokument rząd wydał na początku listopada 2016 roku. Przedłużono w ten sposób stosowanie czasu letniego i zimowego do 2021 roku.

Zmiana czasu na zimowy 2021. Kiedy przestawiamy zegarki?

Nadchodząca zmiana czasu z letniego na zimowy nastąpi w nocy z soboty 30 października na niedzielę 31 października. Przestawimy wtedy wskazówki zegarów o godzinę do tyłu, z 3:00 na 2:00, zyskując jednorazowo dodatkową godzinę snu. Wciąż należy pamiętać o przekręceniu wskazówek w zegarach analogowych, ale zmianą czasu w telefonach komórkowych i komputerach nie musimy zawracać sobie głowy - zadba o to ich system.

Wiosenna i jesienna zmiana czasu w Unii Europejskiej przypadają kolejno na ostatni weekend marca i ostatni weekend października. Jeśli prawo nie ulegnie zmianie, to kolejną zmianę z czasu zimowego na letni będziemy mieli w nocy z 26 na 27 marca 2022 roku.

Więcej o: