Dzień Dziewczyn 2021. Kiedy wypada i skąd się wziął?

Kiedy wypada Dzień Dziewczyn? Jest to dobry moment, aby docenić Panie z bliskiego otoczenia i sprawić im miłą niespodziankę. Poznajcie datę.
Zobacz wideo Jak dbać o skórę i włosy jesienią? Podpowiada nasza makijażystka

O Dniu Kobiet pamiętamy wszyscy. Święto swoją popularność zyskało w okresie PRL-u. Panie z tej okazji otrzymywały goździk i rajstopy. Z okazji publikowano również portrety kobiet różnych sektorów życia gospodarczego zgodnie z opinią Władysława Gomułki, że „nie ma dziś w Polsce dziedziny, w której kobiety nie odgrywałyby ważnej roli". Jednak kwestia Dnia Dziewczyn, co roku przysparza wszystkim problemów.

Dzień Dziewczyn 2021. Kiedy i skąd się wziął?

Święto zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych 19 grudnia 2011 roku. Została wówczas przyjęta rezolucja 66/170 o ogłoszeniu 11 października Międzynarodowym Dniem Dziewczynek. Ma on na celu przybliżenie społeczeństwu szczególnych wyzwań, przed jakimi stoją dziewczynki na całym świecie. Działania i wydarzenia związane z tym dniem organizują co roku Fundusz Ludnościowy Narodów Zjednoczonych, UNICEF i ONZ Kobiety.

Dzień Dziewczyn 2021. Dlaczego obchodzimy?

Międzynarodowe dni są okazją do edukowania społeczeństwa w kwestiach niepokojących, mobilizowania do działania i rozwiązywania problemów globalnych. Choć dziewczęta i kobiety stanowią mniej więcej połowę ludności świata, nie funkcjonują na tych samych zasadach co mężczyźni. Równość będąca prawem człowieka, nadal nie została osiągnięta i w każdej części świata panie wciąż doświadczają dyskryminacji i przemocy.

Dziewczęta doświadczają nierównego dostępu do korzystania z osiągnięć społecznych i gospodarczych m.in. rzadziej niż chłopcy używają i posiadają urządzenia elektroniczne. "Tylko poprzez zajęcie się nierównością i wykluczeniem, które obejmują obszary geograficzne i pokolenia, możemy zapoczątkować rewolucję cyfrową dla wszystkich, ze wszystkimi"- pisze UNICEF.

Billi Eilish w ogniu krytyki za zmianę wizerunku Billie Eilish straciła 100 tys. fanów. "Ludzie boją się dużych piersi"

Więcej o: