Spis powszechny 2021. Gdzie można dokonać spisu powszechnego? Sprawdź możliwości

Spisałeś się w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021? Jeśli nie, czas na dopełnienie formalności masz tylko do końca 30 września. Dla osób, które nie mogą spisać się samodzielnie zostały przygotowane specjalne punkty czynne aż do północy.
Zobacz wideo Choć tego nie zauważamy, doba ciągle się wydłuża

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku do 30 września 2021 roku. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego udział w nim wzięło już ok. 90 proc. Polaków. Zgodnie z ustawą o statystyce publicznej udział w nim jest obowiązkowy, a za brak odpowiedzi na pytania przewidziane są kary.

Spis powszechny 2021. Jaka grozi kara?

Zgodnie z art. 17a ust. 1-3 ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r., nie mamy możliwości odmowy przekazania danych rachmistrzowi, który kontaktuje się z osobami fizycznymi objętymi spisem powszechnym. 

Odmowa udzielenia odpowiedzi wiąże się z karą grzywny w wysokości do 5 tysięcy złotych. Ukaranym można zostać również za udzielanie nieprawdziwych informacji - grozi nam wówczas do dwóch lat pozbawienia wolności. 

Spis Powszechny 2021. Jak mogę się spisać?

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 r. jest realizowany poprzez samospis internetowy - respondenci uzupełniają dane w aplikacji dostępnej na stronie internetowej GUS - wywiad telefoniczny - dzwoniąc pod numer 22 279 99 99 - lub wywiad bezpośredni w mobilnym punkcie.

Jeśli nie spisałeś się przez Internet lub na infolinii, zadzwoni lub przyjdzie rachmistrz - zgodnie z ustawą nie możesz odmówić przekazania mu danych.

Spis powszechny 2021. Gdzie można dokonać spisu powszechnego?

Dodatkowo dla osób, które nie mają możliwości dopełnienia formalności przez internet lub telefon, zostały uruchomione punkty spisowe czynne do godz. 24.00. Na stronie gov.pl możesz sprawdzić dokładną lokalizację w swoim województwie.

Spis Powszechny (zdjęcie ilustracyjne) Narodowy Spis Powszechny przez telefon - infolinia, numer. To ostatnie dni spełnienia obowiązku

Więcej o: