Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku do 30 września 2021 roku. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego udział w nim wzięło już ok. 90 proc. Polaków. Zgodnie z ustawą o statystyce publicznej udział w nim jest obowiązkowy, a za brak odpowiedzi na pytania przewidziane są kary.
Zgodnie z art. 17a ust. 1-3 ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r., nie mamy możliwości odmowy przekazania danych rachmistrzowi, który kontaktuje się z osobami fizycznymi objętymi spisem powszechnym.
Odmowa udzielenia odpowiedzi wiąże się z karą grzywny w wysokości do 5 tysięcy złotych. Ukaranym można zostać również za udzielanie nieprawdziwych informacji - grozi nam wówczas do dwóch lat pozbawienia wolności.
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 r. jest realizowany poprzez samospis internetowy - respondenci uzupełniają dane w aplikacji dostępnej na stronie internetowej GUS - wywiad telefoniczny - dzwoniąc pod numer 22 279 99 99 - lub wywiad bezpośredni w mobilnym punkcie.
Jeśli nie spisałeś się przez Internet lub na infolinii, zadzwoni lub przyjdzie rachmistrz - zgodnie z ustawą nie możesz odmówić przekazania mu danych.
Dodatkowo dla osób, które nie mają możliwości dopełnienia formalności przez internet lub telefon, zostały uruchomione punkty spisowe czynne do godz. 24.00. Na stronie gov.pl możesz sprawdzić dokładną lokalizację w swoim województwie.