Prawo do grobu i rezerwacja miejsca pochówku. Jakie zmiany są planowane?

Szykują się zmiany w tzw. prawie pośmiertnym. Projekt ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych został skierowany do opiniowania. Co zakłada?
Zobacz wideo Na cmentarzach może wkrótce zabraknąć miejsca

Projekt ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych został skierowany do konsultacji społecznych. Co przewiduje? W planach jest między innymi powołanie instytucji koronera. Zmienić mają się także regulacje dotyczące rezerwacji miejsca pochówku czy prawa do grobu. 

Aktualnie obowiązująca ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych ma 62 lata - pochodzi z końcówki lat 50. XX wieku. Do tej pory przepisy nie wskazywały granic uprawnień przysługujących osobie płacącej za pochówek. W środę 29 września do opiniowania skierowano projekt zmian, który, jak podaje portal infor.pl, tworzy "majątkowe, zbywalne i niepodzielne prawo rezerwacji miejsca pochówku". 

Trumna - zdjęcie ilustracyjneUpuszczona trumna sunęła po kościelnych schodkach. Rodzina w szoku

Zmiany w ustawie o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Prawo do grobu

Jak podaje portal, prawo do grobu będzie wygasać po 20 latach i ma obejmować między innymi decydowanie o tym, kto w danym grobie może zostać pochowany, budowy nagrobków czy grobowców, wnioskowanie o przeprowadzenie ekshumacji, dokonywanie zmian w nagrobkach czy grobowcach, decydowanie o sposobie sprawowania kultu pamięci po zmarłym, a także decydowanie o sposobie sprawowania opieki nad grobem. Oczywiście wszystko będzie musiało odbywać się zgodnie z regulaminem cmentarza.

Co jeszcze zmieni się w tzw. prawie pośmiertnym?

Dodatkowo, jak podaje "Rzeczpospolita", nowelizacja ustawy ma regulować także działalność koronera czy stwierdzanie zgonu, kwestie pochówku poza terenem cmentarza czy organizacji pogrzebów państwowych i ochrony grobów osób zasłużonych dla RP.

Mężczyzna w Libanie obudził się na własnym pogrzebieLiban. Mężczyzna obudził się w trumnie na własnym pogrzebie [WIDEO]

Więcej o: