Spis Powszechny 2021. Linia telefoniczna jest przeciążona - GUS radzi, co zrobić w takiej sytuacji

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w ostatnich dniach Spisu Powszechnego udział w nim chce wziąć tak dużo ludzi, że trudno się dodzwonić, gdyż linia jest wciąż zajęta. Choć spisać się można od 1 kwietnia 2021 roku, to w ostatnich dniach linia telefoniczna odnotowuje duże obciążenie. Osoby, które jeszcze się nie spisały, powinny zrobić to do 30 września.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 odbywa się raz na 10 lat. Spis jest realizowany równocześnie we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Na tych, którzy nie wywiążą się z obowiązku, czeka grzywna w wysokości pięciu tysięcy złotych.

Zobacz wideo Gowin uderza w TVP, wcześniej głosował za przyznaniem jej 2 mld zł. „Polityka jest sztuką kompromisów"

Oblężenie GUS w ostatnich dniach Spisu Powszechnego. "Dzwoni tak dużo ludzi"

W ciągu kilku ostatnich dni Spisu Powszechnego GUS przeżywa prawdziwe oblężenie. Wiele osób, które przeciągały spisanie się do ostatniego dnia, dzwonią teraz na linię, by uniknąć grzywny. Za brak udziału w spisie grozi bowiem kara w wysokości do pięciu tys. zł.

- Dzwoni tak dużo ludzi, że pojawia się komunikat, jakby nikt nie odbierał - poinformował Główny Urząd Statystyczny, cytowany przez PAP. Telefonów jest tak dużo, że w trakcie połączenia można usłyszeć następujący komunikat: "Osoba, do której dzwonisz, ma wyłączony telefon lub jest niedostępna".

pixabay Narodowy Spis Powszechny 2021. Jak sprawdzić, czy jest się spisanym?

Wydział prasowy GUS poinformował, że obecnie "jest tak duże obłożenie infolinii, tak dużo jest osób oczekujących, że pojawia się komunikat, jakby infolinia nie pracowała, jakby nikt nie odbierał". - Prosimy, żeby dzwoniący, którzy usłyszy taki sygnał, rozłączyli się i po chwili ponownie spróbowali zatelefonować - poinformował GUS.

Narodowy Spis Powszechny 2021. Jak się spisać?

Najszybszą i najbardziej dogodną dla wielu Polaków formą spisu jest samospis internetowy. Polega on na wypełnieniu formularza, do którego można zalogować się przez profil zaufany, bankowość elektroniczną lub numer PESEL (z dodatkowym uwierzytelnieniem w postaci odpowiedzi na pytania o rodziców).

Samospisu można dokonać również przez kontakt telefoniczny ze specjalnie przystosowaną do tego infolinią. Osoby, które chcą spisać się telefonicznie, muszą zadzwonić na infolinię pod numer 22 279 99 99. Należy podać swoje dane osobowe oraz udzielić odpowiedzi na pytania, m.in. dotyczących miejsca zamieszkania, statusu prawnego, poziomu wykształcenia, rodzinnych relacji, gospodarstwa domowego, aktywności ekonomicznej oraz wewnętrznych i zewnętrznych migracji.

Spis Powszechny (zdjęcie ilustracyjne) Narodowy Spis Powszechny przez telefon - infolinia, numer. To ostatnie dni spełnienia obowiązku

Osoby, które biorą udział w spisie, powinny pamiętać, że wszystkie informacje powinny być zgodne z prawdą. Za udzielenie fałszywych informacji grozi kara grzywny, ograniczenia wolności, a nawet pozbawienia wolności do dwóch lat.

Więcej o: