Zmiana czasu z letniego na zimowy 2021 w tym roku odbędzie się w weekend. Kiedy przestawiamy zegarki?

Zmiana czasu na zimowy nastąpi za parę tygodni. W całej Unii Europejskiej przestawia się zegarki w ostatnią niedzielę października, o czym mówi obowiązująca bezterminowo dyrektywa UE ze stycznia 2001 roku.
Zobacz wideo Choć tego nie zauważamy, doba ciągle się wydłuża

Pierwszym pomysłodawcą zmiany był Benjamin Franklin. Zmusiła go do tego oszczędność. Polityk doszedł do wniosku, że od wiosny ludzie wstają kilka godzin po wschodzie słońca, a wieczorami muszą pracować przy świecach. Obliczenia wykazały, że istnieje związek między czasem a liczbą zużywanych świec i ich kosztem. 

Poważnie do sprawy podszedł William Willett. Zaproponował, aby w okresie letnim zegary w Anglii były przestawiane o 80 minut, co jego zdaniem przyniosłoby oszczędności rzędu 2,5 mln funtów. Pomimo znacznego poparcia w rządzie brytyjskim nie udało mu się przekonać większości do wprowadzenia pomysłu w życie.

Kiedy przestawiamy zegarki na czas zimowy 2021? 

W tym roku zmiana czasu z letniego na zimowy nastąpi w nocy z soboty 30 października na niedzielę 31 października. Zegary przesuniemy o godzinę do tyłu - z 3:00 na godzinę 2:00. Co za tym idzie? Zyskamy "dodatkową" godzinę snu. Minusem jest fakt, że dni będą wydawały się krótsze, a słońce będzie zachodzić znacznie wcześniej. 

W Polsce proces reguluje rozporządzenie prezesa Rady Ministrów. Kolejne takie rozporządzenie rząd wydał w 2016 r. Przedłuża ono stosowanie czasu letniego i zimowego do 2021 r.

Zmiana czasu. Czy to konieczne? Historia zmian czasu w Polsce

W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w trakcie okupacji hitlerowskiej, następnie w latach 1946–1949, 1957–1964 i nieprzerwanie od 1977 roku. Do roku 1995 wskazówki zegara były przesuwane na okres zimowy w ostatnią niedzielę września. 

W 2018 roku reprezentanci Unii Europejskiej przeprowadzili ankietę, w której znaczna większość opowiedziała się za zaprzestaniem zmian. W 2019 roku Parlament Europejski zatwierdził plan zniesienia zmiany czasu w państwach unijnych od roku 2021 roku, jednak Rada Unii Europejskiej opóźnia dalsze działania w tej sprawie.

Więcej o: