Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku do 30 września 2021 roku. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego udział w nim wzięło już ok. 90 proc. Polaków. Zgodnie z ustawą o statystyce publicznej udział w nim jest obowiązkowy, a za brak odpowiedzi na pytania przewidziane są kary.
Aby wziąć udział w spisie powszechnym przez telefon, należy zadzwonić na numer 22 279 99 99.
Po dodzwonieniu się wysłuchaj komunikatu albo od razu wciśnij 1 na klawiaturze telefonu, wtedy automatycznie przejdziesz do "menu Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021". Następnie ponowne wciśnij przycisku 1, aby wybrać opcję "Spisz się przez telefon".
Po dwukrotnym wybraniu jedynki na infolinii 22 279 99 99 w słuchawce powinniśmy usłyszeć głos konsultanta, który poprosi o podanie numeru PESEL, a następnie zacznie czytać pytania z formularza i notować odpowiedzi. Rachmistrzowie pytają m.in. o miejsce zamieszkania, liczbę domowników oraz poziom wykształcenia i wykonywany zawód.
W spisie powszechnym warto wziąć udział, bo inaczej grozi nam kara w wysokości 5 tys. zł. Spisać się przez telefon można pomiędzy 8:00 a 20:00 w każdy dzień tygodnia.
Treści pogrupowane są tematycznie. Pierwsza z nich dotyczy kwestii osobowych, a także informacji o miejscu zamieszkania, wykształcenia czy rodzaju wyznania. Drugi filar dotyczy stanu posiadania - mieszkania, nieruchomości, źródeł ogrzewania czy innego rodzaju tytułu prawnego zajmowanej działki, mieszkania lub domu.
Nie musisz na wszystko odpowiadać. Pytania o wyznanie i wiarę, podobnie jak pytania o przynależność do mniejszości etnicznych nie są obowiązkowe. W całym spisie powszechnym to jedyne kwestie, których respondent nie ma obowiązku poruszać, jeżeli nie wyraża na to zgody.