Od 2017 roku wiek emerytalny dla kobiet wynosi 60, a dla mężczyzny 65 lat. Inna granica wieku umożliwiająca przejście na emeryturę obowiązuje pracowników mundurowych.
Okazuje się, że podwójne świadczenie mogą otrzymać osoby, które:
Jak informuje portal Bankier.pl, aby nabyć prawa do podwójnego świadczenia, trzeba spełnić określone warunki, a następnie złożyć wnioski o przyznanie obu świadczeń. Na przykład, aby otrzymać emeryturę niemiecką, należy przez pięć lat opłacać składki.
W przypadku pracowników służb mundurowych zazwyczaj wypłacana jest jedna emerytura, jednak ekspert portalu Bankier.pl mecenas Sonia Konieczniak informuje, że "w przypadku żołnierzy zawodowych i policjantów (służb mundurowych) mamy do czynienia z możliwością wypłaty podwójnej emerytury - zarówno cywilnej, jak i mundurowej.
Takie stanowisko zajął także Sąd Najwyższy. Podkreślił, że w przypadku służb mundurowych mamy do czynienia z wyjątkiem od zasady wypłacania jednego świadczenia, a to z powodu "braku możliwości ustalenia wysokości emerytury wojskowej/policyjnej uwzględniając czas pracy jako cywil". Prawniczka wyjaśnia, że wówczas można pobierać dwie emerytury, które są wypłacane przez ZER MSWiA i ZUS.
Podwójne świadczenie mogą otrzymać także emeryci urodzeni po 31 grudnia 1948 roku, którzy ubezpieczyli się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych oraz w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Wówczas emeryturę otrzymają zarówno z ZUS-u, jak i z KRUS-u.