Emerytury. Kto może otrzymać dwa świadczenia emerytalne? [PORADNIK]

Emeryci mają możliwość pobierać podwójną emeryturę. Co zrobić, aby otrzymać dwa świadczenia? Podpowiadamy.

Od 2017 roku wiek emerytalny dla kobiet wynosi 60, a dla mężczyzny 65 lat. Inna granica wieku umożliwiająca przejście na emeryturę obowiązuje pracowników mundurowych. 

Zobacz wideo Czy podwyższenie kwoty wolnej od podatku zmieni kwotę emerytury? [Q&A]

Kto może otrzymać podwójną emeryturę? 

Okazuje się, że podwójne świadczenie mogą otrzymać osoby, które:

  • pracowały za granicami Polski,
  • były w służbach mundurowych,
  • opłacały dodatkowe ubezpieczenie w KRUS-ie.

Jak informuje portal Bankier.pl, aby nabyć prawa do podwójnego świadczenia, trzeba spełnić określone warunki, a następnie złożyć wnioski o przyznanie obu świadczeń. Na przykład, aby otrzymać emeryturę niemiecką, należy przez pięć lat opłacać składki.  

W jakich przypadkach możemy liczyć na podwójne świadczenie? 

W przypadku pracowników służb mundurowych zazwyczaj wypłacana jest jedna emerytura, jednak ekspert portalu Bankier.pl mecenas Sonia Konieczniak informuje, że "w przypadku żołnierzy zawodowych i policjantów (służb mundurowych) mamy do czynienia z możliwością wypłaty podwójnej emerytury - zarówno cywilnej, jak i mundurowej.

Takie stanowisko zajął także Sąd Najwyższy. Podkreślił, że w przypadku służb mundurowych mamy do czynienia z wyjątkiem od zasady wypłacania jednego świadczenia, a to z powodu "braku możliwości ustalenia wysokości emerytury wojskowej/policyjnej uwzględniając czas pracy jako cywil". Prawniczka wyjaśnia, że wówczas można pobierać dwie emerytury, które są wypłacane przez ZER MSWiA i ZUS.

Podwójne świadczenie mogą otrzymać także emeryci urodzeni po 31 grudnia 1948 roku, którzy ubezpieczyli się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych oraz w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Wówczas emeryturę otrzymają zarówno z ZUS-u, jak i z KRUS-u.

Więcej o: