Do kiedy obowiązkowe maseczki w sklepach? Rząd podał datę przedłużenia obostrzeń

Projekt nowego rozporządzenia Rady Ministrów dotyczącego obostrzeń covidowych zakłada przedłużenie do 31 października 2021 r. obowiązywania obecnych ograniczeń, nakazów i zakazów.

Projekt zmienionego rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii opublikowano na stronach Rządowego Centrum Legislacji, z informacją, że został już skierowany do podpisu premiera.

Zobacz wideo Czy Narodowy Program Szczepień jest sukcesem?

Koronawirus. Obostrzenia przedłużone do 31 października 

Projekt zakłada m.in. przedłużenie do 31 października 2021 r. obowiązywania obecnych ograniczeń, nakazów i zakazów określonych przepisami modyfikowanego rozporządzenia.

Ponadto w projektowanym rozporządzeniu wprowadzone mają być regulacje dotyczące wydawania unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID osobie, która została zaszczepiona przeciwko COVID-19 poza terytorium Polski. Zawarto w nim także doprecyzowanie przepisów dotyczących posługiwania się unijnym cyfrowym zaświadczeniem COVID.

Koronawirus w Polsce (zdjęcie ilustracyjne)Immunolożka o IV fali pandemii w Polsce: Brane są pod uwagę dwa scenariusze

Kto będzie zwolniony z kwarantanny? Rozszerzono zakres podmiotów 

Projekt przewiduje również m.in. rozszerzenie katalogu podmiotów, które są zwolnione z obowiązku odbycia kwarantanny po przekroczeniu granicy RP, o osoby realizujące prawomocne orzeczenie sądu lub ugodę zawartą przed sądem ustalające kontakty z małoletnim dzieckiem, które przebywa na terenie innego państwa niż miejsce pobytu rodzica.

Projekt rozszerza też katalog sytuacji, do których nie stosuje się nakazu zasłaniania ust i nosa - o egzaminy dla osób ubiegających się o przyznanie prawa do wykonywania zawodu rzeczoznawcy do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych i sprawdziany dla rzeczoznawców do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych. W sklepach i pomieszczeniach zamkniętych noszenie maseczek nadal będzie jednak obowiązkowe. 

Ponadto projektowane rozporządzenie umożliwi uruchomienie międzynarodowych kolejowych przewozów pasażerskich realizowanych z przekroczeniem polskiej granicy na odcinku z Ukrainą, w szczególności uruchomienie przez Koleje Ukraińskie pociągów w relacji Kijów - Przemyśl - Kijów.

W szpitalach więcej chorych z COVID-19, niż zakładano. 'Niepokojący trend'Więcej chorych niż zakładano. Kraska: Głównie podlaskie, podkarpackie i lubelskie

Projekt zakłada też zwolnienie z obowiązku wypełniania karty lokalizacyjnej funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej i Służby Ochrony Państwa wykonujących zadania służbowe oraz osób, wobec których są wykonywane czynności np. konwojowanych.

Regulacja ma wejść w życie z dniem 30 września 2021 r. (PAP) autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl, ktl/ mok/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: