Jak sprawdzić, czy jest się spisanym? Za niedopełnienie obowiązku grozi kara do 5 tys. zł. Narodowy Spis Powszechny 2021

Jak sprawdzić, czy jest się spisanym? Od kwietnia trwa Narodowy Spis Powszechny. Zgodnie z ustawą o statystyce publicznej udział w nim jest obowiązkowy, a za brak odpowiedzi na pytania przewidziane są kary grzywny. Zostało już tylko kilka dni, aby ich uniknąć. Możliwość udziału kończy się w czwartek.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku do 30 września 2021 roku. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego udział w nim wzięło już ok. 90 proc. Polaków. Za niewypełnienie obywatelskiego obowiązku przewidziana jest kara grzywny w wysokości do 5 tys. zł. Z kolei za podanie fałszywych danych grożą nawet 2 lata pozbawienia wolności. Do sądów trafiły już wnioski z prośbą o pociągnięcie do odpowiedzialności tych, którzy ignorowali rachmistrza i odmówili spisania się.

Zobacz wideo

Jak można się spisać?

Większość Polaków odpowiada na pytania przez internet. Jeżeli jednak ktoś nie ma takiej możliwości, metodą uzupełniającą jest spis przez telefon - na infolinii, działającej od poniedziałku do piątku między godziną 8:00 a 18:00 lub wywiad z rachmistrzem. Rachmistrz będzie dzwonił z numeru telefonu 22 828 88 88 lub 22 279 99 99.

Jak sprawdzić, czy jest się spisanym?

Zaraz po tym, jak odpowiemy na wszystkie pytania, powinien pojawić się na ekranie komunikat potwierdzający udział w spisie powszechnym. Ponadto na naszych skrzynkach e-mail znajdą się podziękowania.

Niektórzy mogą być nieświadomi, że mają już obowiązek za sobą. Dlaczego? Spisać może nas również inna osoba. Często domownicy uwzględniają członków rodziny. Dlatego warto sprawdzić, czy nie jesteśmy w tym gronie.

Wystarczy wejść na stronę spis.gov.pl i podjąć próbę spisu. Jeśli po zalogowaniu i wprowadzeniu numeru PESEL zobaczymy informację "spis został już zakończony", oznacza to, że nasze dane są już wprowadzone do systemu. 

Zegar Zmiana czasu. Kiedy przestawiamy zegarki?

Więcej o: