Zasiłek chorobowy - od kiedy będą obowiązywać zmiany w L4?

Już niedługo wejdą w życie nowe przepisy związane z zasiłkami chorobowymi. Zmieni się wiele - między innymi okres, przez jaki można pobierać świadczenie. Co jeszcze? Kto straci, a kto zyska na nowych przepisach?
Zobacz wideo Edziecko Nadgodziny praca nocna, a może zwolnienie ze wszystkich obowiązków? Na co uważać w ciąży?

Już w przyszłym roku, wraz z nowelizacją ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, wejdą w życie zmiany w zwolnieniach lekarskich. Kto na nich zyska, a kto straci? 

Zmiany w L4 - od kiedy będą obowiązywać?

Zmiany w zwolnieniach lekarskich będą obowiązywać od przyszłego roku, a konkretnie od 1 stycznia 2022 r. W związku z nimi zmianie ulegnie między innymi czas, przez jaki można będzie pobierać zasiłek chorobowy. Co jeszcze się zmieni?

teleporada (zdjęcie ilustracyjne)Zwolnienie lekarskie. Czy pracodawca widzi kod choroby na L4?

Zwolnienia lekarskie. Co się zmieni w związku z nowymi przepisami?

Jak pisaliśmy, zmiany w zwolnieniach lekarskich to wynik skarg pracodawców. Jak wskazują dane Conperio Indeks, w ubiegłym roku nastąpił aż 2,5-krotny przyrost nieuczciwych zwolnień w porównaniu z rokiem 2019. "Fakt" podaje natomiast, że w pierwszej połowie roku ZUS przeprowadził 165 tys. kontroli zwolnień lekarskich, w wyniku których wstrzymał wypłatę świadczeń w wysokości prawie siedmiu milionów złotych. Stąd też od stycznia przyszłego roku czas, przez jaki będzie można pobierać zasiłek chorobowy po utracie pracy, zostanie skrócony ze 182 do 91 dni. 

Zgodnie z nowymi przepisami, by móc uzyskać prawo do kolejnego okresu płatnej nieobecności w pracy, obowiązkowe będzie odbycie przez pracownika 60-dniowej przerwy w zwolnieniu - nawet, jeśli nowe zwolnienie zostało wystawione w związku z inną chorobą niż poprzednie. Od tej pory bowiem wszystkie choroby będą się wliczać do okresu zasiłkowego. Szykują się jednak także zmiany na plus - zasiłek za pobyt w szpitalu ulegnie wzrostowi z 70 na 80 proc. wynagrodzenia.

urlop wypoczynkowy (zdjęcie ilustracyjne)Odwołanie pracownika z urlopu. Konsekwencje pracodwacy

Brak zmian w przepisach dotyczących niezdolności do pracy w dwóch przypadkach

Co prawda od nowego roku czas, przez jaki będzie można pobierać zasiłek chorobowy, zostanie skrócony, jednak bez zmian pozostanie możliwość skorzystania z niezdolności do pracy - w dwóch przypadkach. Po pierwsze w czasie ciąży, po drugie natomiast w przypadku gruźlicy. W obu przypadkach okres ten wyniesie, tak jak obecnie, do 270 dni, nie będzie także obowiązywał nakaz odczekania 60 dni, by móc liczyć na otrzymanie kolejnego zasiłku.

Więcej o: