Minimalna emerytura w 2021 roku. Ile wynosi i jaki staż pracy jest wymagany?

Zgodnie z waloryzacją przeprowadzoną 1 marca, minimalna emerytura w 2021 roku jest wyższa o 50 złotych, od poprzedniego świadczenia. Komu należy się taka emerytura i ile lat pracy trzeba mieć, by ją otrzymać?

Jakie warunki musi spełnić przyszły emeryt, żeby otrzymać przynajmniej najniższą emeryturę? Jak wysokie świadczenie przysługuje takim osobom w 2021 roku? 

Zobacz wideo Ogromna dziura w ZUS-ie? "Jak będziemy mieli szczęście, to bieda zajrzy w oczy do końca tej kadencji"

Minimalna emerytura 2021 - ile wynosi?

W 2021 roku minimalne emerytura w Polsce wynosi 1250,88 złotych brutto. Na rękę jest to więc około 1066,24 złotych. Od 1 marca najniższa emerytura wzrosła o 50,88 złotych i wyżej wspomniana kwota będzie obowiązywać do końca lutego 2022 roku. 

1250,88 złotych to także kwota renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinne, renty socjalnej czy renty matczynej (tzw. mama 4 plus). Najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wynosi natomiast 938,16 złotych.

Skuteczna prawnie jest jedynie oficjalna droga administracyjna, czyli pismo przesłane pocztą za potwierdzeniem odbioru.14. emerytura. ZUS ostrzega przed oszustami. "Nie trzeba żadnych wniosków"

Minimalna emerytura 2021 - jakie warunki trzeba spełnić? Komu się należy?

Wysokość emerytury zależy od wysokości kapitału zgromadzonego na indywidualnych kontach w ZUS i OFE. Jeśli dany emeryt osiągnął już wiek emerytalny (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn) i przepracował odpowiednią liczbę lat, a zgromadzony kapitał pozwala na wypłatę świadczenia niższego niż minimalna emerytura, to ZUS wyrównuje tę kwotę do obowiązującej minimalnej emerytury.

Aby otrzymać minimalną emeryturę, należy osiągnąć wiek emerytalny oraz przepracować odpowiednią liczbę lat (wliczane są tu okresy składkowe i nieskładkowe). Staż pracy dla kobiet wynosi 20, a dla mężczyzn 25 lat. Przy czym, okresy nieskładkowe nie mogą wynosić więcej, niż 1/3 okresów składkowych. 

Emerytura pomostowa (zdjęcie ilustracyjne)Ekspert: Polacy będą pracować dłużej. Wiek emerytalny w górę?

Gdy emeryt nie spełnia warunku dotyczącego stażu pracy, to Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie ma obowiązku, by wypłacić mu minimalną emeryturę. Wówczas świadczenie obliczane jest zgodnie z posiadanym kapitałem. Mogą to być więc groszowe emerytury. 

Więcej o: