Niedziele handlowe 2021. Gdzie zrobimy zakupy 26 września? Czy to niedziela handlowa?

Niedziele handlowe 2021. Do końca 2021 roku zostały już tylko dwie niedziele, podczas których sklepy wielkopowierzchniowe i galerie handlowe będą otwarte. Czy 26 września wypada jedna z nich? Gdzie można zrobić zakupy tego dnia? Przypominamy harmonogram na 2021 rok.

W harmonogramie niedziel handlowych na 2021 rok znalazło się siedem niedziel, podczas których istnieje możliwość zrobienia zakupów w galeriach handlowych i sklepach wielkopowierzchniowych. Pięć z nich już za nami: 31 stycznia, 28 marca, 25 kwietnia, 27 czerwca oraz 29 sierpnia. 

Zobacz wideo Zakupy w 100 sekund? Blicharski: Wiele firm chce wydłużać ten czas, my staramy się go ograniczyć

Czy 26 września wypada niedziela handlowa? 

26 wrześnie nie jest niedzielą handlową, w związku z czym część sklepów pozostanie zamknięta. W ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz niektóre inne dni można znaleźć jednak kilka wyjątków, które zezwalają na handel w niedzielę. Otwarte mogą być: 

  • sklepy o statusie placówki pocztowej (m.in. Żabka, Dino, Biedronka, Lidl, Kaufland),
  • małe sklepiki osiedlowe, w których za ladą stoi właściciel,
  • sklepy przy stacjach paliw,
  • kwiaciarnie,
  • apteki,
  • sklepy z pamiątkami,
  • saloniki prasowe,
  • piekarnie, cukiernie, lodziarnie,
  • placówki handlowe na dworcach.

Black Friday 2021. Kiedy odbędzie się święto wielkich promocji i wyprzedaży? (zdjęcie ilustracyjne)Black Friday 2021. Kiedy odbędzie się "święto" wielkich promocji i wyprzedaży?

Na następną niedzielę handlową będziemy musieli zaczekać do grudnia. Dopiero 12 i 19 grudnia wypadają bowiem najbliższe niedziele, podczas których nie będzie obowiązywał zakaz handlu

Zakaz handlu. Sejm uszczelnił ustawę

W piątek 17 września Sejm uszczelnił ustawę o zakazie handlu w niedzielę i święta. Zgodnie z nowymi przepisami w tych dniach funkcjonować będą mogły tylko sklepy zajmujące się usługami pocztowymi, których przychody z tych usług stanowią powyżej 50 procent przychodów. Posłowie zaznaczali konieczność zaostrzenia przepisów z uwagi na fakt, że coraz więcej sklepów korzystało z furtki i wprowadzało do swojej oferty usługi pocztowe. 

Zmiany w ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni poparło 272 posłów. 135 było przeciw, a wstrzymało się 37. Nie głosowało 15 parlamentarzystów. Ustawa trafi teraz do Senatu. W życie natomiast wejdzie w pierwszy dzień miesiąca następujący trzy miesiące po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw. 

Ludzie - zdjęcie ilustracyjneSpis powszechny 2021. Do kiedy można się spisać? Zostało tylko kilka dni!

Więcej o: