Dzień Nauczyciela 2021. Kiedy wypada? Czy to dzień wolny od nauki? Jaki prezent kupić?

Dzień Nauczyciela to święto wszystkich nauczycieli oraz dydaktyków, które co roku obchodzimy jesienią. Kiedy dokładnie wypada ten dzień? Na jaki prezent warto się zdecydować? Podpowiadamy.

Dzień Nauczyciela, czyli inaczej Dzień Edukacji Narodowej to święto, które ma swoje początki w 1972 roku. Dlaczego? Wtedy bowiem powstała ustawa Kart praw i obowiązków nauczyciela. Choć początkowo święto nosiło nazwę Dzień Nauczyciela, w 1982 roku zmieniono nazwę na Dzień Edukacji Narodowej, ponieważ jest to święto zarówno nauczycieli, jak i wszystkich dydaktyków. 

Zobacz wideo Jakie są największe problemy polskiego systemu edukacji?

Dzień Nauczyciela 2021. Kiedy wypada święto? Czy to dzień wolny od pracy?

Dzień Nauczyciela jest świętem stałym, co oznacza, że co roku obchodzimy je tego samego dnia - 14 października (w tym roku jest to czwartek). Data ta została wybrana jako upamiętnienie rocznicy powstania z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego Komisji Edukacji Narodowej w 1773 roku.

Czy Dzień Nauczyciela jest wolny od pracy? W artykule 74. Karty Nauczyciela zapisano, że "w dniu rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, 14 października każdego roku, obchodzony będzie Dzień Edukacji Narodowej. Dzień ten uznaje się za święto wszystkich pracowników oświaty i jest wolny od zajęć lekcyjnych". 

Mazowieckie. Archeolodzy dokonali odkrycia w Iłży. Znaleźli narzędzia neandertalczyków Iłża. Archeolodzy znaleźli narzędzia neandertalczyków. "Ważne odkrycie"

Z zapisu wynika więc, że nie jest to dzień wolny od pracy, a jedynie od zajęć lekcyjnych. W praktyce więc tego dnia w szkołach nie odbywają się lekcje. Organizowane są natomiast apele i imprezy okolicznościowe. Nauczycielom nie przysługuje dodatkowe wynagrodzenie lub inny dzień wolny od pracy w ramach zadośćuczynienia za pracę tego dnia. 

Dzień Nauczyciela 2021. Jaki prezent kupić? 

W ramach podziękowania nauczycielom za ich pracę rodzice uczniów często wychodzą z inicjatywą zakupu małego upominku z okazji tego święta. Nie jest to jednak łatwa sprawa, w końcu każdy ma swoje upodobania i ciężko dobrać coś, co rzeczywiście spodoba się nauczycielce lub nauczycielowi. Zbyt kosztowne prezenty z kolei mogą wprawić ich w zakłopotanie. Co zatem kupić? Przygotowaliśmy dla was krótką listę pomysłów: 

  • etui na okulary,
  • pióro wieczne lub długopis,
  • elegancki organizer, 
  • kosz prezentowy,
  • zestaw słodyczy i kawa, 
  • kwiaty, 
  • kalendarz.

Dobrym pomysłem może być również prezent związany z przedmiotem, którym zajmuje się nauczyciel. Nauczyciela geografii obdarzymy np. lampką w kształcie globusa, a nauczyciela WF-u - personalizowanym gwizdkiem. 

Spis powszechny (tłum - zdjęcie ilustracyjne) Spis powszechny. 25 września infolinia i niektóre urzędy otwarte do północy

Więcej o: