Zmiana czasu z letniego na zimowy. Kiedy przestawiamy zegarki?

Już wkrótce nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy, co oznacza, że będziemy musieli przestawić nasze zegarki. Kiedy i o ile przesunąć wskazówki zegarów? Odpowiadamy.

Astronomiczna jesień w tym roku w Polsce rozpoczęła się 22 września o godz. 21.21, a kalendarzowa 23 września. Zmiana pory roku na jesień oznacza również zmianę czasu. Kiedy dokładnie ona nastąpi? Przypominamy.

Zobacz wideo Nocne połączenia kolejowe w Europie? Ekspert: Alternatywa dla samolotu

Zmiana czasu 2021. Kiedy przestawimy zegarki z czasu letniego na zimowy?

Zmiana czasu z letniego na zimowy w 2021 roku przypada na koniec października, a dokładnie na noc z 30 października na niedzielę 31 października. Podczas zmiany czasu z letniego na zimowy należy przesunąć wskazówki zegara o jedną godzinę do tyłu, z godz. 3:00 na 2:00. Oznacza to, że w ostatni weekend października będziemy mogli spać o godzinę dłużej.

Spis powszechny 2021 (tłum - zdjęcie ilustracyjne) Spis powszechny 2021. Jak sprawdzić, czy jest się spisanym? Czy to możliwe?

Nie musimy martwić się o zmianę czasu w telefonach komórkowych, gdyż tam godzina automatycznie zostanie zmieniona. Należy jednak pamiętać o tym, by zmienić godzinę we wszystkich zegarkach analogowych.

Zmiana czasu w Polsce. Jak długo zmieniamy czas?

W Polsce po raz pierwszy czas zmieniono w 1919 roku. Choć wielokrotnie pojawiały się przerwy w zmianie czasu, to ostatecznie praktykę tę przywrócono w 1983 roku.

Zmiana czasu obowiązuje w 70 krajach świata. Po raz pierwszy na świecie czas zmieniono w 1916 roku Niemczech, choć pomysłodawcą tej idei miał być Benjamin Franklin. W XVIII wieku większość ludzi pracowała przy oświetleniu świec, więc pomysł zmiany czasu i maksymalnego wykorzystania światła dziennego był logiczny. Według obliczeń inicjatywa ta pozwoliłaby oszczędzić nawet 30 mln kilogramów wosku rocznie.

Dzień chłopaka 2021. Jakie prezent kupić chłopakowi, bratu i ojcu z okazji ich święta? Podpowiadamy - zdjęcie ilustracyjne Dzień Chłopaka 2021. Jaki prezent kupić chłopakowi?

W 2019 roku Parlament Europejski mówił o rezygnacji z przestawiania zegarków. Pandemia koronawirusa sprawiła jednak, że pomysł ten poszedł w odstawkę. Nie wiadomo zatem, kiedy na dobre zrezygnujemy ze zmiany czasu z zimowego na letni i odwrotnie.

Więcej o: