Spis powszechny 2021. Jak sprawdzić, czy jest się spisanym? Czy to możliwe?

Narodowy Spis Powszechny potrwa do końca września, co oznacza, że czasu na dopełnienie formalności zostało już bardzo mało. Co zrobić, gdy nie mamy pewności, czy zostaliśmy spisami? Czy da się to sprawdzić?

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań rozpoczął się 1 kwietnia, natomiast zakończy się 30 września, czyli już za kilka dni. Warto pamiętać, że udział w spisie jest obowiązkowy. Za odmowę spisania się grozi kara grzywny, a za podanie fałszywych informacji nawet do dwóch lat więzienia. 

Zobacz wideo Gazeta.pl na Spitsbergenie. Jak zmiany klimatu widać w Arktyce?

Spis powszechny 2021. Kto musi dopełnić obowiązku? 

Zgodnie z informacjami na stronie spis.gov.pl obowiązkiem spisowym objęte są: 

  • osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami na terenie Polski, osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania;
  • mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami.

Spis powszechny. Jak sprawdzić, czy jest się spisanym? 

Osoby, które wypełniły formularz spisowy przez internet, powinny zobaczyć na swoim ekranie komunikat potwierdzający wzięcie udziału w spisie powszechnym. Istnieje też drugie potwierdzenie - jest nim wiadomość, która powinna zostać przesłana na podany adres e-mail. W treści wiadomości pojawia się podziękowanie za udział w spisie powszechnym, a także unikatowy 10-cyfrowy kod, który uprawniał do wzięcia udziału w loterii spisowej (loteria została już zakończona). 

Kiedy zmiana czasu? (zegar - zdjęcie ilustracyjne) Zmiana czasu 2021. Kiedy przestawimy zegarki z czasu letniego na zimowy?

Nie ma możliwości sprawdzenia poprzez stronę internetową, czy zostaliśmy spisani. Jedynym rozwiązaniem, jakie nam pozostaje, jest przeszukanie skrzynki mailowej w celu odnalezienia potwierdzenia udziału w spisie. Możemy również spróbować zadzwonić na infolinię spisową (22 279 99 99) i tam dopytać o tę informację. 

Spis powszechny 2021. Jak się spisać? 

Podstawową i najwygodniejszą formą wzięcia udziału w spisie jest samospis internetowy. By to zrobić, wystarczy wejść na stronę internetową nsp2021.spis.gov.pl. Tam możliwe będzie zalogowanie się na trzy sposoby: 

  • Krajowy Węzeł Identyfikacji Elektronicznej - wybierając tę możliwość, możesz zalogować się do aplikacji spisowej, korzystając z Profilu Zaufanego, e-dowodu lub bankowości elektronicznej;
  • wprowadzenie numeru PESEL oraz indywidualnie zdefiniowanego hasła dostępu (do zdefiniowania hasła konieczne będzie podanie nazwiska rodowego matki);
  • wprowadzenie adresu e-mail i indywidualnie zdefiniowanego hasła dostępu - zaznaczamy, że metoda ta jest przeznaczona dla cudzoziemców, którzy nie posiadają numer PESEL.

Kolejnymi krokami będzie już tylko odpowiadanie na kolejne pytania zawarte w formularzu.

Okno (zdjęcie ilustracyjne) Jak przygotować okna na zimę? [PORADNIK]

Jeśli nie uda nam się spisać przez internet lub ta forma samosposu nam nie odpowiada, możemy zrobić to telefonicznie. Aby spisać się przez telefon, należy zadzwonić pod numer 22 279 99 99. Pracownicy statystyki publicznej są dostępni od poniedziałku do piątku od godz. 8 do 20. 

Spis realizują również rachmistrzowie, którzy sami skontaktują się z osobami, które nie zdążyły jeszcze się spisać. "Rachmistrz będzie dzwonił z numeru telefonu 22 828 88 88 lub 22 279 99 99. Rachmistrzowi nie możesz odmówić realizacji spisu" - informowano na stronie internetowej rządu

Więcej o: