Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań rozpoczął się 1 kwietnia, natomiast zakończy się 30 września, czyli już za kilka dni. Warto pamiętać, że udział w spisie jest obowiązkowy. Za odmowę spisania się grozi kara grzywny, a za podanie fałszywych informacji nawet do dwóch lat więzienia.
Zgodnie z informacjami na stronie spis.gov.pl obowiązkiem spisowym objęte są:
Osoby, które wypełniły formularz spisowy przez internet, powinny zobaczyć na swoim ekranie komunikat potwierdzający wzięcie udziału w spisie powszechnym. Istnieje też drugie potwierdzenie - jest nim wiadomość, która powinna zostać przesłana na podany adres e-mail. W treści wiadomości pojawia się podziękowanie za udział w spisie powszechnym, a także unikatowy 10-cyfrowy kod, który uprawniał do wzięcia udziału w loterii spisowej (loteria została już zakończona).
Nie ma możliwości sprawdzenia poprzez stronę internetową, czy zostaliśmy spisani. Jedynym rozwiązaniem, jakie nam pozostaje, jest przeszukanie skrzynki mailowej w celu odnalezienia potwierdzenia udziału w spisie. Możemy również spróbować zadzwonić na infolinię spisową (22 279 99 99) i tam dopytać o tę informację.
Podstawową i najwygodniejszą formą wzięcia udziału w spisie jest samospis internetowy. By to zrobić, wystarczy wejść na stronę internetową nsp2021.spis.gov.pl. Tam możliwe będzie zalogowanie się na trzy sposoby:
Kolejnymi krokami będzie już tylko odpowiadanie na kolejne pytania zawarte w formularzu.
Jeśli nie uda nam się spisać przez internet lub ta forma samosposu nam nie odpowiada, możemy zrobić to telefonicznie. Aby spisać się przez telefon, należy zadzwonić pod numer 22 279 99 99. Pracownicy statystyki publicznej są dostępni od poniedziałku do piątku od godz. 8 do 20.
Spis realizują również rachmistrzowie, którzy sami skontaktują się z osobami, które nie zdążyły jeszcze się spisać. "Rachmistrz będzie dzwonił z numeru telefonu 22 828 88 88 lub 22 279 99 99. Rachmistrzowi nie możesz odmówić realizacji spisu" - informowano na stronie internetowej rządu.