Kiedy zaczyna się sezon grzewczy 2021? Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Temperatura spada i robi się coraz chłodniej, a mieszkańcy bloków zaczynają się zastanawiać, kiedy rozpocznie się tegoroczny sezon grzewczy. Ciepłych kaloryferów zwykle można się spodziewać na przełomie września i października, zależy to jednak od kilku czynników.

Najczęściej kaloryfery zaczynają grzać na przełomie września i października. Zależy to jednak od wielu czynników, między innymi od indywidualnych decyzji spółdzielni i średnich temperatur. - Coraz częściej na węzłach ciepłowniczych montowane są czujniki automatyki pogodowej, które mają za zadanie uruchomienie ogrzewania w momencie, gdy temperatura zewnętrzna spadnie do określonego poziomu - mówiła w rozmowie z Business Insider Polska Anna Kierzkowska-Wincek z zespołu wrocławskich elektrociepłowni Kogeneracja. W niektórych miejscach kaloryfery są już więc ciepłe, mieszkańcy innych muszą jeszcze poczekać. Ci natomiast, którzy mogą już cieszyć się wyższą temperaturą w mieszkaniach, muszą pamiętać o tym, że im szybciej rozpoczyna się sezon grzewczy, tym wyższe rachunki przyjdzie im zapłacić. 

Zobacz wideo Jak pielęgnować suche i spierzchnięte jesienią i zimą usta?

Co o sezonie grzewczym mówią przepisy? Rozporządzenie ministra gospodarki z 2007 roku w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemów ciepłowniczych określa sezon grzewczy jako "okres, w którym warunki atmosferyczne powodują konieczność ciągłego dostarczania ciepła w celu ogrzewania obiektów". Nie określa jednak terminu, w którym sezon grzewczy się zaczyna lub kończy. 

Ogrzewanie. Jak w prosty sposób na nim zaoszczędzić?

Zdarza się, że rachunki, szczególnie zimą, przysparzają bólu głowy. Podpowiadamy, co można zrobić, aby trochę zaoszczędzić na ogrzewaniu. Po pierwsze warto pamiętać, że ciepło ucieka z naszego mieszkania przez okna. Jest na to prosty sposób - posiadacze okien plastikowych powinni zwrócić uwagę na śrubę dociskową. Służy ona do regulacji docisku skrzydła do ramy okiennej - im większy docisk, tym większa szczelność.

Kolejna, być może oczywista sprawa, to odpowiednia regulacja ogrzewania. Warto zastanowić się nad tym, w których pomieszczeniach rzeczywiście spędzamy czas. Jeśli pokój gościnny przez większość czasu stoi pusty - wystarczy zakręcić kaloryfery lub ustawić je na minimalną wartość. Podobnie jeśli wyjeżdżamy na kilka dni - ogrzewanie nie musi wtedy być ustawione na najwyższy stopień. Wiele osób w pośpiech zapomina o tych prostych rzeczach, a są to łatwe sposoby na zmniejszenie opłat za ogrzewanie.

Więcej o: