Najczęściej kaloryfery zaczynają grzać na przełomie września i października. Zależy to jednak od wielu czynników, między innymi od indywidualnych decyzji spółdzielni i średnich temperatur. - Coraz częściej na węzłach ciepłowniczych montowane są czujniki automatyki pogodowej, które mają za zadanie uruchomienie ogrzewania w momencie, gdy temperatura zewnętrzna spadnie do określonego poziomu - mówiła w rozmowie z Business Insider Polska Anna Kierzkowska-Wincek z zespołu wrocławskich elektrociepłowni Kogeneracja. W niektórych miejscach kaloryfery są już więc ciepłe, mieszkańcy innych muszą jeszcze poczekać. Ci natomiast, którzy mogą już cieszyć się wyższą temperaturą w mieszkaniach, muszą pamiętać o tym, że im szybciej rozpoczyna się sezon grzewczy, tym wyższe rachunki przyjdzie im zapłacić.
Co o sezonie grzewczym mówią przepisy? Rozporządzenie ministra gospodarki z 2007 roku w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemów ciepłowniczych określa sezon grzewczy jako "okres, w którym warunki atmosferyczne powodują konieczność ciągłego dostarczania ciepła w celu ogrzewania obiektów". Nie określa jednak terminu, w którym sezon grzewczy się zaczyna lub kończy.
Zdarza się, że rachunki, szczególnie zimą, przysparzają bólu głowy. Podpowiadamy, co można zrobić, aby trochę zaoszczędzić na ogrzewaniu. Po pierwsze warto pamiętać, że ciepło ucieka z naszego mieszkania przez okna. Jest na to prosty sposób - posiadacze okien plastikowych powinni zwrócić uwagę na śrubę dociskową. Służy ona do regulacji docisku skrzydła do ramy okiennej - im większy docisk, tym większa szczelność.
Kolejna, być może oczywista sprawa, to odpowiednia regulacja ogrzewania. Warto zastanowić się nad tym, w których pomieszczeniach rzeczywiście spędzamy czas. Jeśli pokój gościnny przez większość czasu stoi pusty - wystarczy zakręcić kaloryfery lub ustawić je na minimalną wartość. Podobnie jeśli wyjeżdżamy na kilka dni - ogrzewanie nie musi wtedy być ustawione na najwyższy stopień. Wiele osób w pośpiech zapomina o tych prostych rzeczach, a są to łatwe sposoby na zmniejszenie opłat za ogrzewanie.