Jak przygotować okna na zimę? [PORADNIK]

Nieszczelne okna mogą znacząco wpłynąć na wysokość naszych rachunków za ogrzewanie. Jak zatem przyszykować je na zimę? Podpowiadamy.

Odpowiednia regulacja okien gwarantuje nie tylko komfortową temperaturę w domu czy mieszkaniu, ale też niższe rachunki za ogrzewanie.

Zobacz wideo Smog stwarza zagrożenie nie tylko zimą. Dlaczego?

Przygotowywanie okien na zimę. Po pierwsze - umyj okno

Przygotowanie okien do zimy warto zacząć od ich wyczyszczenia. Pamiętajmy, by nie myć okien w trakcie słonecznej pogody. Dlaczego? Woda natychmiast wyschnie, a na szybach pozostaną smugi, które trudno będzie usunąć. Nie powinniśmy myć okien także wtedy, gdy temperatura na zewnątrz jest niska - szyby są wtedy bardziej kruche i narażone na pęknięcia. Najlepiej zatem zabrać się za czyszczenie okien w pochmurny, ale w miarę ciepły dzień.

Eksperci podkreślają, że istotny jest również wybór preparatu oraz ściereczki, którymi myjemy okna. Ścierka powinna być bezszwowa, wykonana z miękkiego materiału. Do czyszczenia profilu okna wykonanego z PVC nie można używać płynów z agresywnymi substancjami chemicznymi, rozpuszczalnikami, ani środkami ściernymi - może to spowodować przebarwienia lub zarysowania. Jako zamiennik proponowana jest odrobina płynu do naczyń wymieszana z wodą.

Jak przygotować okna na zimę? Punkt drugi - sprawdź ich stan techniczny

Należy sprawdzić, czy wszystkie ruchome części okna działają prawidłowo. W przypadku, jeśli okno otwiera lub zamyka się z trudem albo jest nieszczelne, trzeba sięgnąć po instrukcję producenta. Przydatne mogą okazać się także porady dostępne na YouTube.

 
 

Gdy już odpowiednio wyregulujemy okno, powinniśmy nasmarować zawiasy oraz ruchome części okuć, wykorzystując wazelinę techniczną albo smary na bazie silikonu.

Po trzecie - zadbaj o uszczelki

Uszczelki okien z czasem zużywają się, dlatego warto wymienić je na nowe, wykonane z materiału odpornego na warunki pogodowe panujące zimą. Jeśli ocenimy, że uszczelki wciąż nadają się do użytku, powinniśmy je umyć i nasmarować wazeliną techniczną, gliceryną lub preparatem na bazie żywicy.

Więcej o: