Dzień Chłopaka 2021 - kiedy wypada święto wszystkich panów?

Dzień Chłopaka coraz bliżej. W jaki dzień wypada w tym roku? Czym różni się od Dnia Mężczyzn? Podpowiadamy.
Zobacz wideo Dlaczego mężczyźni mają zarost? [TATO, POWIEDZ]

Dzień Chłopaka to tylko jedno z kilku dni poświęconych mężczyznom, które obchodzimy co roku w Polsce. Przyjęło się, że tego dnia dziewczyny składają swoim kolegom, chłopakom i braciom życzenia oraz drobne podarki. W szkołach nierzadko organizowane są z tej okazji konkursy czy przedstawienia. 

Halloween (zdjęcie ilustracyjne)Halloween 2021. Kiedy wypada? Skąd wywodzi się ta tradycja?

Dzień Chłopaka 2021 - kiedy wypada?

Dzień Chłopaka to święto obchodzone przez polskich nastolatków 30 września. W tym roku wypada więc ono w czwartek. Kiedy natomiast dzień ten obchodzony jest w innych krajach? Na całym świecie daty te się różnią. W Wielkiej Brytanii jest to 5 kwietnia, w Norwegii - 7 października, w Kanadzie - 25 listopada. W Japonii natomiast, w której ma ono swoją najdłuższą tradycję (obchodzono je tam już w VI w.n.e.), po II wojnie światowej zostało przemianowane na Dzień Dziecka i w takiej formie obchodzone jest co roku 5 maja. 

Prezydent RP Andrzej Duda27 grudnia dniem wolnym od pracy? Prezydent skierował do Sejmu projekt ustawy

Dzień Chłopaka a Dzień Mężczyzn

Dzień Chłopaka jest świętem nieoficjalnym, obchodzonym przez nastolatków. Dwa dni po Dniu Kobiet ma miejsce w Polsce natomiast Dzień Mężczyzn, skierowany raczej do dorosłych panów. To ważne święto służące promowaniu pozytywnych wzorców do naśladowania, a także zwracaniu uwagi na problemy, z jakimi zmagają się mężczyźni. Międzynarodowy Dzień Mężczyzn na świecie przypada natomiast na 19 listopada. Święto to jest obchodzone w ponad 80 państwach, między innymi w Holandii, Irlandii, Stanach Zjednoczonych czy Republice Południowej Afryki.

Poza wymienionymi świętami w Polsce obchodzony jest także Dzień Ojca czy Dzień Dziadka.

Więcej o: