Jesień 2021. Kiedy zaczyna się jesień astronomiczna i kalendarzowa?

Niebawem zwierzęta zaczną gromadzić zapasy na zimę, a ludzie wyciągną z szaf kurtki, czapki i rękawiczki. To znak, że nadchodzi kolejna pora roku. Kiedy dokładnie rozpocznie się kalendarzowa i astronomiczna jesień?

Powoli nadchodzi czas, aby definitywnie pożegnać lato i przywitać jesień. Pocieszeniem dla tych, którzy ze smutkiem żegnają obecną porę roku, może być fakt, że długoterminowe prognozy pogody sugerują, że jeszcze na przełomie września i października możemy spodziewać się raczej lata, niż jesieni. Temperatura w wielu miejscach powinna przekraczać 15 stopni Celsjusza.

Zobacz wideo Gazeta.pl na Spitsbergenie. Jak zmiany klimatu widać w Arktyce?

Kiedy zaczyna się jesień kalendarzowa i astronomiczna?

W bieżącym roku astronomiczna i kalendarzowa jesień rozpoczną się dzień po dniu. Jesień astronomiczna ma nastąpić w środę 22 września o godzinie 21:21. W tym dniu następuje też równonoc jesienna. Natomiast jesień kalendarzowa rozpoczyna się co roku w tym samym terminie i jest to 23 września. Potrwa ona do 21 grudnia, kiedy rozpocznie się zima.

Kangur na mazurskiej dróżce. Uciekł właścicielowi i zwiedzał okolicę [WIDEO]Kangur na mazurskiej drodze. Uciekł właścicielowi i zwiedzał okolicę [WIDEO]

Istnieje również, poza jesienią astronomiczną i kalendarzową, jesień meteorologiczna - o tej mówimy na potrzeby badań prowadzonych przez meteorologów. Rozpoczyna się co roku 1 września, a kończy 30 listopada.

Co to jest równonoc?

Ziemia, która okrąża słońce, dwa razy w roku znajduje się w specyficznej pozycji, w której słońce jest dokładnie nad jej równikiem. To zjawisko nazywamy równonocą - występuja ona w okolicach 20 i 21 marca, oraz drugi raz 22 lub 23 września. Jak wskazuje nazwa, długość dnia i nocy jest wtedy prawie taka sama w niemal wszystkich zakątkach kuli ziemskiej. Po równonocy jesiennej Słońce przez pół roku będzie oświetlać krócej półkulę północną, a dłużej półkulę południową.

Sprawdzanie prędkości pojazdów na drogach przez podlaską drogówkęPolicja nie odpuszcza. Egzekwuje nowe przepisy, a kierowcy nie wiedzą, jak je stosować

Więcej o: