Czy umowa zlecenie wlicza się do emerytury? Polacy nie kryją zaskoczenia

Czy umowa zlecenie wlicza się do emerytury? Na podstawie takiej formy zatrudnienia pracuje mnóstwo Polaków, którzy coraz częściej zastanawiają się, jak będzie wyglądała ich sytuacja finansowa na starość. Czy pracując na takich warunkach powinniśmy obawiać się o wysokość przyszłej emerytury?

Na umowę zlecenie stawia wielu pracodawców. Dzięki temu otrzymuje się zwolnienie z obowiązku przeprowadzania szkoleń BHP oraz udzielenia wolnego. Przy takiej formie zatrudnienia niestety można być stratnym - dotyczy to zwłaszcza pracowników. Wiele osób zatrudnionych na takiej umowie martwi się wysokością przyszłego świadczenia. Czy umowa zlecenie wpływa na emeryturę? Odpowiadamy.

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Czy umowa zlecenie wlicza się do emerytury? Sprawdź, na czym polega ta forma zatrudnienia

Ten rodzaj umowy nie podlega regulacjom Kodeksu Pracy. W związku z tym nie wlicza się także do stażu pracy, dzięki któremu można liczyć na:

  • powiększony wymiar urlopu,
  • prawo do urlopu wychowawczego,
  • prawo do świadczenia przedemerytalnego.

Umowa zlecenie mimo wszystko podlega oskładkowaniu. Pracodawca systematycznie pokrywa opłaty takie jak:

  • 0,40-3,60 proc. ubezpieczenia wypadkowego,
  • 19,52 proc. ubezpieczenia emerytalnego,
  • 8 proc. ubezpieczenia rentowego,
  • 9 proc. ubezpieczenia zdrowotnego.

Czy umowa zlecenie wlicza się do emerytury? Nad tą kwestią zastanawia się mnóstwo Polaków

Pracując na umowie zlecenie nie trzeba zamartwiać się nad wysokością świadczenia emerytalnego. Dlaczego? Emerytura jest obliczana z wysokości składek obowiązkowych i nieobowiązkowych, które zgromadzono w ciągu całej historii zawodowej, a przecież umowa zlecenie, jak wyżej wspomnieliśmy, podlega oskładkowaniu oraz ubezpieczeniu rentowemu i emerytalnemu. Warto podkreślić przy tym, że pracujący na zleceniu studenci do 26. roku życia, są zwolnieni ze składek. Jeżeli zatem tej grupie bardzo zależy na gromadzeniu składek to można dobrowolnie poddać się oskładkowaniu.

Umowa zlecenie wlicza się więc do wysokości emerytury, ale nie do stażu pracy. Jeśli więc pracujemy długo na takiej umowie, to po osiągnięciu wieku emerytalnego niekoniecznie otrzymamy pełne świadczenie, tak jak w sytuacji, gdybyśmy byli zatrudnieni na podstawie umowy o pracę.

Więcej o: