Na umowę zlecenie stawia wielu pracodawców. Dzięki temu otrzymuje się zwolnienie z obowiązku przeprowadzania szkoleń BHP oraz udzielenia wolnego. Przy takiej formie zatrudnienia niestety można być stratnym - dotyczy to zwłaszcza pracowników. Wiele osób zatrudnionych na takiej umowie martwi się wysokością przyszłego świadczenia. Czy umowa zlecenie wpływa na emeryturę? Odpowiadamy.
Ten rodzaj umowy nie podlega regulacjom Kodeksu Pracy. W związku z tym nie wlicza się także do stażu pracy, dzięki któremu można liczyć na:
Umowa zlecenie mimo wszystko podlega oskładkowaniu. Pracodawca systematycznie pokrywa opłaty takie jak:
Pracując na umowie zlecenie nie trzeba zamartwiać się nad wysokością świadczenia emerytalnego. Dlaczego? Emerytura jest obliczana z wysokości składek obowiązkowych i nieobowiązkowych, które zgromadzono w ciągu całej historii zawodowej, a przecież umowa zlecenie, jak wyżej wspomnieliśmy, podlega oskładkowaniu oraz ubezpieczeniu rentowemu i emerytalnemu. Warto podkreślić przy tym, że pracujący na zleceniu studenci do 26. roku życia, są zwolnieni ze składek. Jeżeli zatem tej grupie bardzo zależy na gromadzeniu składek to można dobrowolnie poddać się oskładkowaniu.
Umowa zlecenie wlicza się więc do wysokości emerytury, ale nie do stażu pracy. Jeśli więc pracujemy długo na takiej umowie, to po osiągnięciu wieku emerytalnego niekoniecznie otrzymamy pełne świadczenie, tak jak w sytuacji, gdybyśmy byli zatrudnieni na podstawie umowy o pracę.