Najniższe wynagrodzenie 2021. Czy w przyszłym roku będziemy zarabiać więcej?

Najniższe wynagrodzenie od 2022 roku ma podlegać niewielkiej podwyżce. Czy oznacza to, że komfort życia wszystkich obywateli automatycznie wskoczy na wyższy poziom? Okazuje się, że sprawa budzi sporo kontrowersji. Ile wnosi najniższe wynagrodzenie 2021 i na jakie zmiany powinniśmy się przygotować?

Zgodnie z art.6 ust.1 Ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, wysokość wynagrodzenia dla pracownika zatrudnionego w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy, nie może być niższa od wysokości najniższej krajowej. Ile wynosi minimalne wynagrodzenie w 2021 roku i jakie podwyżki zapowiada rząd na przyszły rok? I czy zgodnie z zapowiedzią premiera Matusza Morawieckiego, polski pracownik nareszcie zostanie doceniony w Polsce?

Zobacz wideo Jaki poziom może osiągnąć płaca minimalna w 2022 roku? [Q&A]

Najniższe wynagrodzenie 2021. Ile wynosi aktualnie minimalne wynagrodzenie w Polsce?

Mimo że kwota najniższego wynagrodzenia z roku na rok zostaje podwyższana, podwyższają się także kwoty codziennych wydatków. W 2021 roku najniższa krajowa wynosi 2800 złotych brutto, co daje o 200 złotych więcej niż w roku poprzednim.

Zmiany pojawiły się także w obrębie najniższej stawki godzinowej - aktualnie wynosi ona 18,30 złotych. Ogólnie rzecz biorąc, w tym roku minimalne wynagrodzenie stanowi ok. 53,24 procent prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Po przeliczeniu kwoty najniższego wynagrodzenia pozostaje nam na rękę 2061,67 złotych.

Oznacza to, że składki ZUS i podatek pobierają aż 738,33 złote z naszej miesięcznej pensji. W przyszłym roku jednak rząd zapowiada kolejne podwyżki. Ile będziemy zarabiać w 2022 roku?

Płaca minimalna 2022. Rząd wprowadza podwyżki. Ile będziemy zarabiać?

Rząd premiera Matusza Morawieckiego niedawno zajął się projektem dotyczącym podwyższenia stawki minimalnej w 2022 roku. Zgodnie z zapowiedzią, w przyszłym roku jej kwota wzrośnie do 3010 złotych brutto, co na rękę gwarantuje nam 2163,56 złotych. Zmiany pojawiły się także w obrębie minimalnej stawki godzinowej, która od stycznia ma wynosić 19,60 złotych brutto. Podwyżka balansuje więc na podobnej zmianie, jak ta, która pojawiła się w tym roku.

Od dnia 1 stycznia 2022 r. ustala się wynagrodzenie minimalne za pracę w wysokości 3 000 zł. […] Od dnia 1 stycznia 2022 r. ustala się minimalną stawkę godzinową w wysokości 19,6 zł. […] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2022 r. – czytamy w projekcie rozporządzenia.

Mimo podniesienia płacy minimalnej, nie każdy dostał szansę na zwiększenie komfortu swojego życia. Dlaczego? Ponieważ podwyżki nie trafią do osób, które już teraz zarabiają kwotę przewyższającą najniższą krajową. W związku z tym powód do radości mają jedynie ci, którzy zarabiają najmniej. Choć i to stwierdzenie pozostawia wokół siebie sporo kontrowersji.

Więcej o: