Niedziele handlowe 2021. Czy 19 września będziemy mogli zrobić zakupy?

Niedziele handlowe 2021. W harmonogramie na 2021 rok znalazło się siedem niedziel, podczas których nie obowiązuje zakaz handlu. Czy 19 września wypada jedna z nich? Gdzie będziemy mogli zrobić zakupy tego dnia? Przypominamy.

Za nami już pięć niedziel handlowych w tym roku. Do tej pory zakupy w niedzielę mogliśmy zrobić: 31 stycznia, 28 marca, 25 kwietnia, 27 czerwca oraz 29 sierpnia, co oznacza, że przed nami jeszcze dwa takie dni. Kiedy wypada najbliższa niedziela handlowa? 

Zobacz wideo Ustawa o zakazie handlu będzie zmieniana. Minister Szwed zdradza szczegóły

Czy 19 września wypada niedziela handlowa? 

19 września nie jest niedzielą handlową. W związku z tym większość sklepów znajdujących się w galeriach handlowych oraz sklepy wielkopowierzchniowe pozostaną zamknięte. 

Kiedy wypada najbliższa niedziela handlowa? Zgodnie z harmonogramem na 2021 rok zakupy w sklepach wielkopowierzchniowych w niedzielę zrobimy: 

 • 12 grudnia,
 • 19 grudnia.

Świadczenie rodzicielskie. Komu przysługuje 'kosiniakowe'? Ile wynosi? - zdjęcie ilustracyjneŚwiadczenie rodzicielskie. Komu przysługuje "kosiniakowe"? Ile wynosi?

Niedziele handlowe 2021. W których sklepach zrobimy zakupy 19 września? 

W ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz niektóre inne dni znajduje się kilka wyjątków, które dozwalają działalność placówek handlowych w niedzielę. Otwarte mogą być: 

 • sklepy o statusie placówki pocztowej, 
 • małe sklepiki osiedlowe, w których za ladą stoi właściciel,
 • sklepy przy stacjach paliw,
 • kwiaciarnie,
 • apteki,
 • sklepy z pamiątkami,
 • saloniki prasowe,
 • piekarnie, cukiernie, lodziarnie,
 • placówki handlowe na dworcach.

Halloween (zdjęcie ilustracyjne)Halloween 2021. Kiedy wypada? Skąd wywodzi się ta tradycja?

Zakaz handlu w niedziele. Uszczelnienie ustawy 

Posłowie PiS pod koniec lipca złożyli w Sejmie projekt zmiany przepisów dotyczących ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Politycy, a także związkowcy wnioskowali o to, by w ustawie pojawił się zapis, że zwolnione z zakazu handlu byłyby tylko te placówki, w których usługi pocztowe stanowią większość dochodu. 

Na 37. posiedzeniu Sejmu X kadencji posłowie zajęli się tą kwestią. W czwartek 16 września miało miejsce drugie czytanie projektu nowelizacji. Został on skierowany do komisji polityki społecznej i rodziny. W czasie drugiego czytania propozycji na sali plenarnej zgłoszone zostały poprawki. 

Posłowie z komisji przyjęli m.in. poprawkę, która wydłuża vacatio legis z 14 dni do trzech miesięcy. Przyjęto również poprawki, które doprecyzowują, kto może pracować w niedziele w sklepie. Więcej na ten temat w Next.gazeta.pl: 

Złote TarasyZakaz handlu w niedziele. Sejmowa komisja przyjęła poprawki

Więcej o: