Dzień Edukacji Narodowej, czyli Dzień Nauczyciela to święto, które ma swoje początki w 1972 roku. To właśnie wtedy powstała bowiem ustawa Kart praw i obowiązków nauczyciela. Początkowo święto nosiło nazwę Dzień Nauczyciela, w 1982 roku zmieniło jednak ustawowo nazwę na Dzień Edukacji Narodowej.
Dzień Nauczyciela w Polsce zawsze wypada w ten sam dzień - 14 października, w tym roku jest to czwartek. Dlaczego wyznaczono akurat tę datę? Dzień Nauczyciela stanowi upamiętnienie rocznicy powstania z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego Komisji Edukacji Narodowej w 1773 roku.
Pod patronatem UNESCO Światowy Dzień Nauczyciela obchodzi się 5 października. Proklamowano go w 1994 roku, by upamiętnić podpisanie "Rekomendacji w sprawie statusu nauczyciela" w 1966 roku.
Dzień Edukacji Narodowej obchodzony jest w większości państw na świecie. W Hiszpanii obchodzi się go 27 listopada, w Chinach 10 września, w Czechach i na Słowacji 28 marca, w Argentynie 11 września, w Meksyku 15 maja, natomiast w Albanii 7 marca.
W artykule 74. Karty Nauczyciela możemy przeczytać, że "w dniu rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, 14 października każdego roku, obchodzony będzie Dzień Edukacji Narodowej. Dzień ten uznaje się za święto wszystkich pracowników oświaty i jest wolny od zajęć lekcyjnych".
Zgodnie z zapisem dzień ten jest więc wolny od zajęć lekcyjnych, czyli zajęć dydaktycznych, opiekuńczych i wychowawczych, ale nie jest to święto będące ustawowo dniem wolnym od pracy. W praktyce oznacza to, że w szkole zazwyczaj nie odbywają się lekcje, ale organizuje się apele, imprezy okolicznościowe oraz spotkania. Z tytułu udziału w imprezach nauczycielom nie przysługuje dodatkowe wynagrodzenie lub inny dzień wolny od pracy.