Halloween 2021. Kiedy wypada? Skąd wywodzi się ta tradycja?

Halloween to jedna najhuczniej obchodzonych jesiennych tradycji. Kiedy przypada święto duchów, strachów i upiorów? Skąd pochodzi zwyczaj "cukierek albo psikus"?

Halloween to święto, które cieszy przede wszystkim dzieci. Nic w tym dziwnego: na tę okazję domy dekorowane są dyniami (koniecznie z wydrążonym złowieszczym uśmiechem) oraz innymi ozdobami rodem z horrorów: pajęczynami, nietoperzami lub sztuczną krwią. Uczestnicy halloweenowych zabaw przebierają się za straszne istoty: duchy, wampiry, wiedźmy, zombie czy ulubione postacie z filmów i gier wideo. W tych kostiumach wybierają się w odwiedziny do swoich sąsiadów, a ich wizytom towarzyszy nieodłączne hasło "cukierek albo psikus" (ang. trick or treat). Jeśli sąsiad chce uniknąć psoty, musi poczęstować gości słodyczami.

Zobacz wideo Na Halloween - najbardziej przerażające postaci filmowe

"Cukierek albo psikus". Skąd pochodzi ten zwyczaj?

Podobne zwyczaje znano już w antyku. Starożytny grecki pisarz Atenajos z Naukratis odnotował w jednym ze swoich dzieł tradycję, zgodnie z którą dzieci chodziły od drzwi do drzwi, przebrane za jaskółki. Mali goście śpiewali wtedy piosenkę, w której domagali się od sąsiadów słodkości i "grozili", że jeśli nie spełnią ich żądania, to spłatają im figla. Historycy uważają jednak, że mało prawdopodobne jest, by zwyczaj ten był bezpośrednio związany z "trick or treat".

Bliźniacze wierzenia i tradycje, pochodzące ze średniowiecza, odkryto też w innych częściach Europy. Możliwe, że "cukierek albo psikus" wyewoluował z tradycji, w której ludzie "podszywali się" pod duchy lub dusze zmarłych, aby otrzymać ofiary w ich imieniu.

Halloween. Kiedy przypada?

Halloween ma swoją stałą datę w kalendarzu: co roku odbywa się 31 października, czyli tuż przed dniem Wszystkich Świętych obchodzonym 1 listopada. Stąd też najprawdopodobniej wzięła się nazwa "All Hallows' Eve". Tradycja najbardziej znana jest w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii i Wielkiej Brytanii, ale sporą popularność zyskała również w innych krajach świata, w tym również w Polsce.

Dokładna geneza Halloween nie jest znana, jednak zdaniem niektórych historyków tradycja wywodzi się od celtyckiego święta na powitanie zimy, zwanego w Irlandii Samhein ("koniec lata"), w Walii Nos Galan Gaeaf ("wieczór zimowy"), a na terenach anglosaskich Blodmonath ("krwawy miesiąc"). Celtyccy druidzi sądzili, że podczas Samhein dochodziło do zatarcia granicy pomiędzy światem żywych a zaświatami. Wierzono, że dusze osób, które zmarły w minionym roku, były wysyłane na ziemię, by móc odpokutować swoje przewinienia. Ludność paliła ogniska, które miały przyciągać dobre duchy, a odganiać złe. Uważa się, że właśnie wtedy miał swój początek halloweenowy zwyczaj przebierania się w maski i dziwne stroje.

Więcej o: