Zmiana czasu z letniego na zimowy. Kiedy przestawiamy zegarki?

Lato zbliża się ku końcowi, w związku z czym już niebawem czeka nas zmiana czasu z letniego na zimowy. Kiedy dokładnie przestawimy wskazówki zegarów? Będziemy musieli przesunąć je o godzinę do przodu czy do tyłu? Podpowiadamy.

Koniec lata zbliża się nieubłaganie. Wraz z nadchodzącą jesienią dni stają się coraz krótsze i chłodniejsze, a to również oznaka tego, że niebawem trzeba będzie zmienić czas na zimowy.

Zobacz wideo Zmiana czasu może być śmiertelna w skutkach

Zmiana czasu 2021. Kiedy przestawiamy wskazówki zegarów? 

W tym roku czas z letniego na zimowy zmienimy w nocy z soboty 30 października na niedzielę 31 października. Jeśli nie wiecie, w którą stronę trzeba przesunąć wskazówki, podpowiadamy - zegarki przestawiamy o godzinę do tyłu z godz. 3.00 na 2.00. Tym samym "zyskamy" więc jedną, dodatkową godzinę snu. 

Zmiana czasu. Jaki ma wpływ na organizm? 

Z opinii ekspertów wynika, że zmiana czasu w największym stopniu wpływa na osoby, które mają problemy ze snem lub zmagają się z zaburzeniami rytmu okołodobowego. Sama zmiana czasu zazwyczaj nie stanowi głównego powodu problemów zdrowotnych, lecz czasowo wzmaga symptomy - powoduje problemy z koncentracją, wpływa negatywnie na samopoczucie i zmniejsza produktywność na kilka dni. 

Rezygnacja ze zmiany czasu miałaby pozytywny wpływ na osoby, które zmagają się z tego typu problemami. Wiele wskazuje jednak na to, że pomimo zapowiedzi w najbliższym czasie nadal będziemy przestawiali wskazówki zegarów. 

Zmiana czasu. To nie koniec przestawiania zegarków 

Propozycje dotyczące zaprzestania zmiany czasu napływają od kilku lat, jednak ostatecznie nie udało się dopiąć żadnych konsultacji. W 2019 roku Parlament Europejski opowiedział się za rezygnacją, w związku z czym planowano, by ostatnia zmiana miała miejsce w 2021 roku. 

W 2020 roku na świecie rozprzestrzeniła się jednak epidemia koronawirusa, która zepchnęła na boczny plan konsultacje na temat zmiany czasu. Zarówno w Polsce, jak i innych europejskich krajach wszystkie działania w tej kwestii zostały wstrzymane. Ostatecznie sprawa ucichła, nie padły żadne ustalenia, nie wyznaczono również wytycznych, które pozwoliłyby na zaprzestanie tej czynności. 

Zmiana czasu obowiązuje łącznie w 70 krajach na całym świecie, w tym niemal we wszystkich państwach europejskich. W Polsce po raz pierwszy wprowadzono ją w 1919 roku. Na przestrzeni lat kilkukrotnie rezygnowano ze zmiany, po czym ponownie ją wprowadzano. Ostatecznie zegarki nieprzerwanie przestawiamy od 1983 roku. 

Więcej o: