Minimalne wynagrodzenie w 2022. Ile wyniesie? Jest rozporządzenie

Na wtorkowym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w sprawie minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2022 roku - czytamy na stronie internetowej gov.pl. Ile wyniesie od nowego roku minimalne wynagrodzenie?

Rząd miał na przyjęcie rozporządzenia w sprawie minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2022 roku czas do połowy września. Nie udało się dojść do porozumienia wcześniej, na forum Rady Dialogu Społecznego, dlatego Rada Ministrów była zmuszona ustalić minimalne kwoty właśnie w formie rozporządzenia.

Zobacz wideo Inflacja pożera oszczędności. Iwuć: „Lokaty bankowe to gwarantowana strata". Gdzie trzymać pieniądze?

Minimalne wynagrodzenie 2022. Ile wyniesie?

W roku 2022 minimalne pensje wzrosną do poziomu 3010 zł - to o 210 zł więcej niż minimalne wynagrodzenie w bieżącym roku, które wynosi 2800 zł. Jest to wzrost o 7,5 proc. Z kolei stawka godzinowa będzie wynosić od kolejnego roku 19,70 zł. Jest to o 1,40 zł więcej niż w roku bieżącym.

Prąd (zdjęcie ilustracyjne)Za prąd zapłacimy więcej. O ile? Były szef URE zastosował ciekawy przelicznik - na papierosy

- Podwyższenie minimalnego wynagrodzenia za pracę pozytywnie wpłynie na sytuację finansową gospodarstw domowych, podnosząc dochody pracowników wymagających szczególnej ochrony, zwłaszcza w czasie pandemii - mówiła cytowana na stronie gov.pl minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Podwyższenie minimalnego wynagrodzenia nastąpi wraz z początkiem nowego roku, czyli 1 stycznia 2022 roku.

Pensja minimalna wzrośnie. Ponad dwa miliony Polaków zarobią więcej

Jak pisze portal money.pl, ta zmiana będzie dotyczyć 2,2 mln Polaków - obecnie tyle osób w Polsce za swoją pracę otrzymuje minimalne wynagrodzenie, pracując na pełny etat. Do budżetów domowych ma wpłynąć dodatkowo ponad 4,6 mld zł.

Nowolipki. Mieszkańcy przygotowali wizualizację przyszłej inwestycjiNiecałe cztery metry od bloku ma powstać kolejny budynek. "Architektoniczne bezprawie"

W związku z podwyższeniem kwoty minimalnego wynagrodzenie osoby zatrudnione na etacie pracujące za tę stawkę otrzymają na rękę 2363,56 zł (biorąc pod uwagę zmiany podatkowe, które stanowią część Polskiego Ładu).

Więcej o: