12 tys. zł na dziecko. Od kiedy składać wnioski? Komu przysługuje świadczenie?

12 tys. zł na dziecko to nowe świadczenie, które dla polskich rodzin szykuje rząd. Komu będzie przysługiwać Rodzinny Kapitał Opiekuńczy? Od kiedy rodzice mogą liczyć na napływ dodatkowej gotówki? Odpowiadamy.
Zobacz wideo 500 plus a dzietność. Czy program spełnia swoje zadanie?

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to nowe świadczenie będące elementem Polskiego Ładu. Ma służyć częściowemu pokryciu wydatków związanych z wychowaniem dzieci. Niestety nie wszyscy rodzice mogą liczyć na taką pomoc finansową.

12 tys. zł na dziecko - kto otrzyma nowe świadczenie?

Nowe świadczenie ma przysługiwać rodzinom na każde drugie i kolejne dziecko w wieku od 12 do 36 miesięcy. Ma to być forma wsparcia dla rodziców po zakończeniu przysługiwania zasiłku macierzyńskiego, a przed uzyskaniem prawa do rozpoczęcia opieki przedszkolnej. Świadczenie ma być nieopodatkowane i będzie przysługiwać bez względu na dochód rodziny.

Wyprawka szkolna (zdjęcie ilustracyjne)"Dobry start" 2021. Jak złożyć wniosek? Do kiedy można to zrobić?

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy ma być wypłacany przez dwa lata w wysokości 500 zł miesięcznie, jednak rodzice będą mogli zdecydować o zamianie, by otrzymywać świadczenie przez rok w wysokości 1000 zł miesięcznie.

Dzieci do lat trzech, które nie zostaną objęte świadczeniem, mogą natomiast liczyć na dofinansowanie pobytu w żłobku. Będzie ono wynosić 400 zł miesięcznie i będzie przekazywane bezpośrednio podmiotowi prowadzącemu żłobek.

wózek inwalidzki (zdjęcie ilustracyjne)Zasiłek pielęgnacyjny 2021. Kwota świadczenia może ulec zmianie

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Od kiedy 12 tys. zł na dziecko? Kiedy złożyć wniosek?

Świadczenie ma wejść z życie wraz z nowym rokiem, czyli 1 stycznia 2022 r. Według szacunków rządu wsparcie otrzyma około 410 tys. dzieci, a kolejne 110 tys. dopłatę do żłobka. 

Co istotne, by otrzymać pełną kwotę, wniosek będzie musiał zostać złożony między dziewiątym a 13 miesiącem życia dziecka.

Jak złożyć wniosek o 12 tys. zł na dziecko?

Świadczenie 12 tys. zł na dziecko będzie wypłacane na wniosek ojca lub matki. Jak go złożyć? Trzeba to zrobić elektronicznie - za pośrednictwem portalu Emp@tia, Platformy Usług Elektronicznych ZUS lub bankowości elektronicznej. 

Więcej o: